poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Kto zagości na Laboratorium Młodego Aktora?

Znamy już pełny skład jurorski oraz prowadzących warsztaty podczas 6. edycji Laboratorium Młodego Aktora

Przypomnę, że gospodarzem imprezy będzie nasz  Teatr Szydło. Zapraszamy młodzieżowe teatry amatorskie oraz instruktorów i nauczycieli prowadzących grupy teatralne do wzięcia udziału w dwudniowej przygodzie z teatrem. Poniżej przedstawiam sylwetki wybitnych specjalistów w dziedzinie teatru, muzyki i plastyki, którzy zasiądą w jury Laboratorium oraz poprowadzą dla uczestników warsztaty. Więcej na temat imprezy przeczytacie na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury http://www.wck.wodzislaw.pl/laboratorium-mlodego-aktora-14-15-listopada,1595,art.html



JURY:

Ilona Buchner – Teatr Groteska z Krakowa
Kamil Katolik – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina.
Piotr Tomaszewski – Teatr Banialuka z Bielska-Białej

WARSZTATY (prowadzący)

WARSZTATY LALKARSKIE
Ilona Buchner - jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Swą artystyczną drogę rozpoczęła w Teatrze im. Alojzego Smolskiego w Opolu za dyrekcji Zygmunta Smandzika, biorąc udział w jego autorskich spektaklach "Ptak" i "Szufladka". Od 1982r. związana z krakowskim Teatrem Lalki, Maski i Aktora "GROTESKA", w którym pracuje do dziś. Realizuje się tu jako aktorka i jako wykładowca w Młodzieżowym Studium Teatralnym przy teatrze. Współpracowała m.in. z Vojem Stankowskim, Janem Polewką, Waldemarem Śmigasiewiczem, Leszkiem Czarnotą - co owocowało udziałem w wielu interesujących spektaklach oraz wyjazdami na liczne festiwale krajowe i zagraniczne. Laureatka Nagrody Miasta Krakowa, odznaczona za wieloletnią pracę twórczą Brązowym Krzyżem Zasługi.
WARSZTATY TEATRALNE
Kamil Katolik – od 2003 roku aktor Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina. Swoją teatralną przygodę rozpoczął pod okiem Andrzeja Pisarka w Pałacu Kultury Zagłębia. Jest absolwentem wydziału lalkarskiego w Akademii Teatralnej w Białymstoku. Grał m.in. w takich spektaklach jak „Czary”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Król  Maciuś I”,  „Momo”, „Dzikie łabędzie” i wiele innych. Założyciel Stowarzyszenia Zielone Słońce, przy którym założył swój własny teatr. W ramach jego działalności stworzył 2 spektakle: „Pan Kuleczka” oraz „Święci osiedlowi”.
WARSZTATY TEATRALNE
Piotr Tomaszewski – aktor Teatru Banialuka w Bielsku-Białej im. Jerzego Zitzmana, lalkarz. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru w 2011 r. Grał w takich spektaklach jak „Koziołek Matołek”, „Diabelskie figle”, „Wąż”, „Tymoteusz wśród ptaków”, „Sen nocy letniej”, „Kopciuszek”, „Tygrys Pietrek”, „Balladyna”, „Baśń o rycerzu bez konia”, „Mr Scrooge” i wielu innych. Prowadzi liczne warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
WARSZTATY BĘBNIARSKIE
Andrzej Żydek - Perkusista z piętnastoletnim doświadczeniem (zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce), współpracującym z wieloma zespołami. Dodatkowo prowadzi grupy bębniarskie na terenie całego śląska. Jest instruktorem grupy bębniarskiej w WCK. Gra na różnego typu bębnach oraz zestawie perkusyjnym. Gra na congach, djembach, darabukach, cajonie, udu, vibraslapie. Współpracował z takimi zespołami jak: Stonehenge, Dzień Dobry, Musicocompany, Tyrolia Band, Silesian Sound. Tworzył oraz wykonywał "na żywo" muzykę do filmów oraz spektakli teatralnych. Prowadzi wiele świetnie prosperujących grup bębniarskich dla dzieci i młodzieży (grupa perkusyjna mniejWIĘCEJ ma na koncie występy m.in. z Bernardem Maselim, Nippy Noyą czy Krzysztofem Ścierańskim).
WARSZTATY SCENOGRAFICZNO-PERFORMATYWNE
Karolina Gajewska – artystka, plastyk, pedagog.  Absolwentka wydziału edukacji artystycznej w zakresie prac plastycznych Uniwersytetu Śląskiego Od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadziła także własną galerię rękodzieła artystycznego Gayewska Gallery Art. Artystka doskonaliła swój kunszt „pod okiem” Franciszka Niecia oraz Jerzego Dudy-Gracza.
WARSZTATY PANTOMIMICZNE
Izabela Walczybok - aktorka-mim, animatorka kultury, od 1994 prowadzi zajęcia edukacyjno-teatralne w placówkach oświatowych. Jest współzałożycielką Teatru Kriket (1998r.). Jest laureatką różnych nagród branżowych m.in.: Grand Prix, Nagrody Ministra Kultury, Nagrody Promocyjnej im. Kazimierza Krzanowskiego – Kontrapunkt 2000 Szczecin; Nagrody Jacka Sieradzkiego – Kłodzko 2001; w sezonie 1998/1999 zdaniem ekspertów miesięcznika „Teatr” miała najlepszy debiut sceniczny wśród kobiet,. w 2000r. na zaproszenie Polonii amerykańskiej wystąpiła na scenie w Chicago. Ostatnie projekty: .„Straszki śląskie” (2007, Telewizja Polska), „Dzieci z Teatralnej” (2009, Teatr Śląski), „Pudełko z filmami” (2009, Cieszyn), „Dzieci z Teatralnej na tropach Alfreda Szklarskiego” (2010, Teatr Śląski), „Metropolitalna Noc Teatrów” (2011-2013).



poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Pod ich skrzydłami rozwiniesz talent

Gazeta Wodzisławska to jedno z tych miejsc, w których zawsze możecie przeczytać o tym, co dzieje się w naszym mieście no i przede wszystkim o tym, co dzieje się w ARA. Nie jest to żadna laurka dla tego miesięcznika, ale szczera zachęta, aby sięgać po niego ilekroć znajdziecie go w swoich skrzynkach pocztowych. Gazeta na początku każdego miesiąca trafia do każdego domostwa w mieście. Jej nakład wynosi 18 500. Warto czytać Gazetę Wodzisławską zwłaszcza, że jest pismem darmowym. 

Tym razem chciałabym polecić artykuł "Pod ich skrzydłami rozwiniesz talenty", w którym przedstawione są sylwetki naszych wyjątkowych instruktorów ARA. W sierpniowym numerze przeczytacie o prowadzących z Klubu Tańca Towarzyskiego Spin, Zespołu Tanecznego Miraż, Teatru Szydło i Szydełko, grupy seniorów Nie Dejmy Sie, koła plastycznego i pracowni rzeźby oraz Akademii Filmowej. We wrześniu pojawią się sylwetki instruktorów Teatru Tańca Memento, Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, Kreatywnej Krainy Malucha, Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej, Modelarni Szkutniczej, warsztatów bębniarskich, koła wokalnego, koła szachowego, Legomaniaków, Klubu Małego Odkrywcy oraz lekcji gry na pianinie. Warto przeczytać, bo nasi instruktorzy to na prawdę wyjątkowe postaci pełne pasji. To inspirujący i niezwykle utalentowani ludzie. Mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Was do tego, by zapisać się na nasze zajęcia. 

Zapraszamy na zajęcia do Wodzisławskiego Centrum Kultury




czwartek, 20 sierpnia 2015

Spróbuj, a później zdecyduj - bezpłatne, otwarte zajęcia

W ARA obecnie mamy 19 różnego rodzaju propozycji zajęć i warsztatów od tanecznych, poprzez teatralne, plastyczne, sportowe, muzyczne, z zakresu nauki i techniki itp. Taka bogata oferta może powodować, że sami nie wiecie co wybrać. Być może wielu z Was zastanawia się, do którego zespołu się zapisać i ponosić związane z tym koszty. Takim niezdecydowanym osobom wychodzimy na przeciw i zapraszamy na bezpłatne, otwarte zajęcia w ramach Akcji Lato. Codziennie możecie poznać naszych instruktorów, sprawdzić czy taka forma zajęć Wam odpowiada, spróbować swoich sił w różnych dziedzinach i dopiero potem podjąć decyzję. Dlatego:

NAJPIERW SPRÓBUJ, POTEM ZDECYDUJ!

Jesteśmy niemalże pewnie, że jak już spróbujesz, to na pewno z nami zostaniesz i wybierzesz coś dla siebie. Oczywiście nie trzeba dodawać, że nasza ARA zachęca nie tylko bogatą i różnorodną ofertą zajęć, ale także wykwalifikowaną kadrą instruktorów, wieloma sukcesami na arenie ogólnopolskiej, europejskiej i światowej, wspaniałą atmosferą oraz konkurencyjnymi cenami. 

ZAPRASZAMY! DOŁĄCZ DO NAJLEPSZEGO AMATORSKIEGO RUCHU ARTYSTYCZNEGO W REGIONIE!





 

środa, 19 sierpnia 2015

Teatr Szydło będzie gospodarzem Laboratorium Młodego Aktora

W każdym dobrym domu musi być dobry gospodarz. Od niego zależy czy goście będą się dobrze czuć oraz czy nie wyjdą z gościny głodni;) W naszym domu kultury mamy wielu takich gospodarzy i choć nie przygotowują strawy dla ciała, to zawsze przygotują coś smakowitego dla duszy. I tak dla przykładu ZPiT Vladislavia oraz Nie Dejmy Sie jest co roku gospodarzem Wodzisławskich Spotkań z Folklorem a KTT SPIN dowodzi na imprezie Wodzisławska Gala Taneczna MIX. 
Tym razem czas na gospodarzenie Młodzieżowego Teatru Szydło. Zapraszamy na 6. edycję Laboratorium Młodego Aktora. Ta dwudniowa impreza odbędzie się 14-15 listopada oczywiście w Wodzisławskim Centrum Kultury. Pierwszego dnia zapraszamy na przegląd konkursowych spektakli oraz forum teatralne, drugiego zachęcamy do udziału w BEZPŁATNYCH warsztatach teatralnych z wielkim fachowcami organizowanych zarówno dla młodzieży jak i instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry amatorskie. Aby się zgłosić wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia i odesłać je na maila WCK lub na adres pocztowy Wodzisławskiego Centrum Kultury, ul. Kubsza 17, 44-300 Wodzisław Śląski.
Nie mogę jeszcze podać pewnej listy jurorów oraz warsztatowców, ale mogę zdradzić, że prowadzimy rozmowy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Teatrem Banialuka z Bielska-Białej oraz Teatrem Groteska z Krakowa. 
Mam nadzieję, że na tegoroczną edycję LMA zgłosi się jak najwięcej teatrów, a widownia popęka w szwach. 



poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Szykuje się świetna impreza! Spotkajmy się z folklorem

Śląska kuchnia, muzyka ludowa, kolorowe stroje, wielobarwne scenografie, stoiska z rękodziełem, biżuteria, makijaż z motywami ludowymi, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spektakle ludowe, gawędy - czy to nie brzmi zachęcająco? WCK od 35 lat organizuje Wodzisławskie Spotkania z Folklorem. Jest to impreza, która na stałe wpisała się w nasz kalendarz. Publiczność co roku dopisuje nam z ró,znym skutkiem. Postanowiliśmy zatem odświeżyć, odnowić i uatrakcyjnić ją tak, aby na ten jeden dzień w roku dom kultury stał się kolorowy, wypełniony zapachem smakołyków, muzyką, śpiewem i tańcem.
24 października zapraszamy wszystkich, żeby przyjść i pobawić się razem z nami. Wielu uważa, że folklor jest nudny, a swoich amatorów ma jedynie wśród osób starszych i zapaleńców. Nic bardziej mylnego. Sztuka i kultura ludowa pełna jest radości i uśmiechu. Nie trzeba dodawać, że nasza kultura regionu zwłaszcza, jest częścią naszej tożsamości a jej kultywowanie i stałe przypominanie sobie o niej stanowi ważny element naszego życia.
Dlatego zapraszamy! Przychodźcie całymi rodzinami. Niech dzieci i młodzież także wezmą udział w spotkaniach. 
Przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji w ramach JARMARKU FOLKLORYSTYCZNEGO, który towarzyszyć będzie konkursowym występom.
Wszystkie informacje o imprezie oraz kartę zgłoszenia i regulamin (jeśli chcecie się zgłosić do konkursu) znajdziecie oczywiście na stronie www.wck.wodzislaw.pl http://www.wck.wodzislaw.pl/xxxv-wodzislawskie-spotkania-z-folklorem-24-pazdziernika,1584,art.html

24 października 2015 r.WODZISŁAWSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM - startujemy o 14:00!