czwartek, 12 listopada 2015

Warsztatowe ćwiczenia teatralne

W związku z tym, że ten jak i poprzednie tygodnie upływają nam w domu kultury bardzo teatralnie chciałam Wam dzisiaj zaproponować kilka ciekawych ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach w szkole, przedszkolu, na świetlicy lub na jakimś spotkaniu integracyjnym. Wszytko zależy od tego jak je "podacie" uczestnikom. Świetnie bawią się przy nich dzieci jak i młodzież i dorośli.

Zielony, czerwony, żółty – ćwiczenie zaczynamy od wsiadania na wyobrażonego kangura;) Na 3 komendy wykonujemy kolejno następujące zadania: stoimy, biegniemy, podskakujemy. Żadna inna komenda nie powinna być respektowana. Instruktor może oczywiście mylić uczestników wrzucając słowa: biegniemy, stoimy, hop itp.

Wersja z innymi komendami: Jedziemy, bęc, stop 

Magnes – improwizacja w przestrzeni – chodzimy po sali, na klaśnięcie instruktora niczym magnes przyciągamy się do osoby, którą mamy najbliżej. Następnie z wielkim wysiłkiem staramy się odepchnąć i idziemy dalej. Przyciąganie następuje z wyraźnym impulsem.

Czarodziej – do ćwiczenia potrzebne nam są te same rekwizyty dla każdego, np. poduszka. Wybieramy z grupy jedną osobę, która staje się czarodziejem. Czarodziej 3 razy zmienia znaczenie przedmiotu, które przejmują uczestnicy ćwiczenia. Wypowiada następujące zaklęcia: Niech poduszka stanie się... jeżem/ brzuchem / kanapką. Następnie: Niech czarodziejem stanie się... Małgosia – wtedy następuje zmiana czarodzieja.

Przystanek autobusowy - Wyobrażamy sobie, że stoimy na przystanku i czekamy na autobus, który ma wyraźne opóźnienie. Na przystanek przychodzą kolejne postaci np.  przeziębiony mężczyzna, który kaszle i kicha nie zasłaniając ust itp. Dobrze, gdy charaktery postaci ustalimy przed ćwiczeniem, np. każdy zapisze swoją propozycję na karteczce. Każdy później wylosuje swoje zadanie. Uczestnicy ćwiczenia nie wiedzą kto jest kim. Na zakończenie warto odgadnąć kto był kim.

Ludzki węzeł – po kolei, osoba po osobie tworzymy węzeł ze swoich ciał. Następnie wyplątujemy się z węzła w takiej kolejności, w jakiej zaczęliśmy. Najtrudniej ma pierwsza osoba.Na dzisiaj to tyle... Inne propozycje wkrótce;)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz