czwartek, 2 czerwca 2016

Niezwykli goście ze Szkocji

Zwykle nie zwykłam;) pisać zapowiedzi jednej imprezy. Raczej staram się robić to zbiorczo, a inne tematy rozwijać na duży artykuł. Z tą imprezą będzie jednak inaczej. Mowa o koncercie Polska-Szkocja-Świat, który odbędzie 12 czerwca w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Link http://www.wck.wodzislaw.pl/koncert-vladislavii-12-czerwca,1803,art.html

Kiedy rok temu otrzymaliśmy informację, że polski zespół folklorystyczny "Nasza Dolina", skądinąd związany z Wodzisławiem Sląskim i jego okolicami skontaktował się z nami, a dokładnie z Dominiką Brzozą-Piprek z Vladislavii, że przekażą nam ok. 40 pięknych ludowych strojów nasze zaskoczenie i radość zarazem były ogromne. Od razu przyjęliśmy propozycję, a widząc na zdjęciach urodę tych kostiumów nie mieliśmy wątpliwości, że to nieoceniony podarunek. Dalej za tym zdarzeniem poszedł pomysł, by zorganizować razem koncert. ZPiT Vladislavia i Nasza Dolina na jednej scenie. 2 różne kraje, ale jedna polska dusza. To z pewnością będzie niezwykłe przeżycie nie tylko dla występujących, ale również dla publiczności. 

Na chwilę obecną wszystko mamy zapięte na ostatni guzik, zabukowane przeloty, noclegi, program przyjazdu, atrakcje, próby, koncert...Jest to niemałe przedsięwzięcie logistyczne, ale warte wysiłku. Siedzimy już wszyscy jak na szpilkach i czekamy. Goście przyjadą w dwóch częściach, pierwsi 9 maja vanem, reszta 10 maja samolotem z Edynburga. 

Zespół "Nasza Dolina"  w Wodzisławiu Śląskim zatańczy swój ostatni koncert i zakończy swoją działalność. Będzie to zatem niezwykle wzruszający moment dla wszystkich.  Wodzisławi Śląski to miejsce rodzinne lidera zespołu. Jego ojsciec opuścił Polskę w czasie wojny i osadził się na ziemi Szkockiej, jednak swoją miłość do kraju przekazał synowi, który w ten sposób chce oddać hołd ojcu, który został zmuszony opuścić rodzinny kraj. Z tej okazji „Nasza Dolina” podaruje swoje ręcznie wykonane stroje aż z pięciu regionów Zespołowi Pieśni i Tańca Vladislavia.

Słów kilka o samym koncercie. Niech Was nie zmyli pierwsza część tytułu Polska-Szkocja-Świat, a raczej skupcie na słowie <świat>. W repertuarze koncertu znajdą się bowiem tańce tureckie, bułgarskie, szkockie, polskie, rosyjskie i białoruskie. Jednym słowem będzie międzynarodowo, kolorowo i z pewnością ciekawie. Zatem, kto nie do końca kupuje polski folklor zapewne odnajdzie coś dla siebie rytmach bałkańskich, bliskowschodnich. "Nasza dolina" zaprezentuje także suitę tańców kurpiowskich. 


Polecam fanpage'a grupy "Nasza Dolina" - https://www.facebook.com/naszadolinaedinburgh/timeline


Polecam. Zapraszam. Zachęcam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz