piątek, 30 września 2016

Na zajęcia do WCK zapisało się ponad 800 osób

Od wielu lat w Wodzisławskim Centrum Kultury działa prężnie rozwijający się Amatorski Ruch Artystyczny. W ramach ARA działają zespoły taneczne, teatralne, koło plastyczne, ceramiczne, filmowe, bębniarskie, techniczno-naukowe i wiele innych. Podczas wrześniowych naborów na zajęcia zapisało się ponad 800 osób.

Wśród uczestników zajęć swoje pasje realizują dzieci do lat 2, młodzież, dorośli i seniorzy. W WCK działają zespoły z kilkudziesięcioletnią tradycją, mające na koncie wiele sukcesów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ofercie zajęć nie brakuje nowych propozycji jak np. warsztaty techniczno-naukowe pn. Legomaniacy czy Klub Młodego Odkrywcy prowadzone przez Akademię Techniczną Małolata. Prócz zajęć grupowych WCK oferuje również zajęcia indywidualne jak np. lekcje pianina, keybordu czy naukę gry na gitarze.

Wodzisławskie Centrum Kultury od wielu lat współpracuje również z innymi podmiotami, organizującymi zajęcia artystyczne i rekreacyjne. Dzięki Szkole Tańca i Animacji Tańczymy, Szkole Tańca El Pachanguero, Stowarzyszeniu Amazonki, Stowarzyszeniu Ognisk Muzycznych oferta domu kultury wzbogacona jest o warsztaty salsy, lekcje gry na instrumentach, zumbę fitness czy zajęcia gimnastyczne dla kobiet.

Wrzesień jest dla Wodzisławskiego Centrum Kultury i ARA czasem naborów na zajęcia. Na sezon 2016/ 2017 zapisało się ponad 800 osób zasilając tym samym szeregi odbiorców oferty kulturalnej Wodzisławia Śląskiego. Udało się skompletować skład w 18 sekcjach artystycznych. Ponadto każda z grup oferty dodatkowej, niezrzeszonej w ARA znalazła swoich amatorów. W WCK zostały uruchomione 2 grupy zumby, 4 grupy salsy  oraz 5 kursu tańca.

Zainteresowanie ofertą dowodzi, że Wodzisławianie mają potrzebę aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, kładą nacisk na swój osobisty rozwój i rozwijanie talentów swoich dzieci. Z oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również powiatu wodzisławskiego i okolicznych miejscowości. Rok rocznie na warsztaty przyjeżdżają osoby z pobliskiego Jastrzębia Zdroju, Żor, Rybnika czy Raciborza.

Wśród zespołów, które spotkały się z największym zainteresowaniem znalazły się Zespół Taneczny Miraż, Teatr Tańca Memento, Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, Klub Tańca Towarzyskiego SPIN, koło plastyczne, koło ceramiki, Młodzieżowy Teatr Szydło, Dziecięcy Teatr Szydełko, grupa seniorów Nie Dejmy Sie, Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa oraz wspomniani wyżej Legomaniacy i Klub Młodego Odkrywcy. Nie małym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty bębniarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lekcje gry na instrumentach, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, Wodzisławska Modelarnia Szkutnicza, kursy tańca dla dorosłych i Akademia Filmowa. W październiku Wodzisławskie Centrum Kultury planuje otwarcie kolejnych zajęć pn. Kreatywna Kraina Malucha, które od 4 lat cieszą się powodzeniem wśród 2-4 latków.

Nic dziwnego, że zajęcia w WCK cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Oferta artystyczna instytucji to przede wszystkim świetna jakość za korzystną cenę. Ponadto dom kultury to gwarancja ciągłości i tradycji. Po drugie, posiada świetną, wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Po trzecie Na swoim koncie ma wiele medali z najbardziej prestiżowych imprez w Polsce, Europie i na Świecie. Po czwarte, Wodzisławskie Centrum Kultury ma świetne warunki do prowadzenia zajęć: salę widowiskową z profesjonalną sceną, salę klubową, że sceną kameralną, 2 sale baletowe, pracownię plastyczną, salę konferencyjną, salę dla najmłodszych dzieci 2-4 lat, 4 pianina do dyspozycji, udogodnienia dla niepełnosprawnych i wiele innych. Po piąte, WCK organizuje spektakle, koncerty, widowiska z udziałem członków zajęć. Po szóste, biorą oni udział w wyjazdach na konkursy, warsztaty, obozy i festiwale w Polsce i zagranicą. Po siódme, WCK wypracowało przez lata markę, której zaufało już tysiące osób. Dalej, ok. 80 % członków  sekcji i kół ARA powracają na kolejny sezon artystyczny, co dowodzi temu, że oferta się sprawdza i ludzie zostają w WCK na długo. Na koniec, opłaty za zajęcia są niskie i przystępne dla każdego portfela.



Wszystkie szczegóły na temat oferty Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA działającego w Wodzisławskim Centrum Kultury przeczytać można na stronie WCK www.wck.wodzislaw.pl, blogu rozwinskrzydlazara.blogspot.com, fanpage’ach na Facbooku WCK i ARA. Ponadto relacje z wydarzeń i ich zapowiedzi regularnie znajdują miejsce z Gazecie Wodzisławskiej i na portalu miejskim www.wodzislaw-slaski.pl

czwartek, 15 września 2016

WARSZTATY TEATRALNE DLA NAUCZYCIELI I INSTRUKTORÓW TEATRALNYCH


ruch / słowo / pantomima / głos





Warsztaty są propozycją dla tych, którzy mają dosyć teoretycznych wykładów, seminariów, teorii niekoniecznie pokrywającej się z rzeczywistością szkolną, przedszkolną i tą w domach kultury. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświeca stworzeniu tego cyklu zajęć skierowanych do instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry amatorskie, bądź tych, którzy przygotowują młodzież do konkursów recytatorskich.

            Nie będziemy mówić o oczywistościach, o których każdy wie i intuicyjnie czuje. Wejdziemy głębiej w zagadnienia rozwijania wyobraźni u dzieci i młodzieży, kreatywności, komunikacji i rozwiązywania problemów, pomożemy uruchomić ciało, zwrócić uwagę na jego świadome wykorzystanie i sposoby pracy z ciałem, dotkniemy technik teatru ruchu, poznamy różne metody teatralne, zgłębimy tajniki różnych teatralnych konwencji. Nauczymy jak budować scenografię i pracować z rekwizytem, pomoże w stworzeniu warstwy muzycznej przedstawienia. Nie pominiemy również słowa, które jest ważnym nośnikiem znaczeń w teatrze.

            Zaproponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnego ciała, pokażemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi, jak kreować postaci, jak uruchamiać młodego człowieka, by lepiej wykorzystał swój potencjał twórczy.

            Każdy z uczestników warsztatów poczuje się jak członek grupy teatralnej, wykonywać będzie wszystkie ćwiczenia, dzięki czemu sam eksperymentując ze swoim ciałem przekona się, co daje konkretne ćwiczenie jego podopiecznemu. Zajęcia odbywać się będą w grupie 30 osobowej (max.).

Pierwsza edycja odbyła się 10-11 maja 2011 r., druga 13 – 21 października 2012 r., trzecia 9-17 listopada 2013 r., czwarta 10,11,17,18 października 2015 r. Teraz zapraszamy na piątą. Osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich lub uczestniczyły we wszystkich edycjach mogą śmiało wziąć udział w warsztatach. Program nie powtórzy się.

CENA OD OSOBY: 150 zł (obejmuje: udział w 20 godzinnych warsztatach, zaświadczenie uczestnictwa, poczęstunek)      

Zajęcia będą się odbywały w godzinach 9:00 - 14:00 w WCK.


Przyjmujemy zgłoszenia do 28 października 2016 r.  pod adresem mailowym dorota.krawczyk@wck.wodzislaw.pl     


Zajęcia poprowadzą:

  • Dorota Krawczyk – kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury, animatorka, instruktorka teatralna, reżyserka młodzieżowego teatru „Szydło” i dziecięcego teatru Szydełko, dawniej studenckiego teatru „Grupa Szalonych Mimów”, była aktorka teatrów „Tara-Bum”, „Godzina Później” Teatru „Rondo”. Specjalizuje się i najlepiej czuje teatr ruchu. Zajęcia dotyczyć będą RUCHU I DZIAŁANIA W PRZESTRZENI TEATRALNEJ
       ruch, gest, ciało jako nośnik najważniejszych znaczeń
       działanie w przestrzeni teatralnej
       ekspresja emocji w ciele i twarzy, plastyka ciała
       rytm, akcent, impuls – ważne elementy teatru ruchu
  improwizacja jako skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni, reagowania na przestrzeń i partnera
       ćwiczenia relaksacyjne i rozgrzewkowe
       budowanie etiudy teatralnej w działaniu

  • Izabela Karwot – dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, załozycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART, animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach. Swoje zajęcia poświęci pracy z tekstem i słowem. Warsztaty dotkną sfery ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
       interpretacja tekstu
       ćwiczenia dykcyjne w ruchu
       dobór repertuaru, wybór scenariuszy, tekstów na konkursy
       tworzenie etiudy teatralnej
       budowanie spektaklu

  • Monika Filpowicz: lalkarka, animatorka, aktorka Teatru Maski i Aktora Groteska w Krakowie. Związana z programem „Dilettante” od jego I edycji. Na co dzień zajmuje się teatrem i licznym gronem studentów AWF, pragnących doskonalić sztukę bezpiecznego operowania głosem. Współpracuje z Wadowickim Centrum Kultury. Poprowadzi warsztat: DYKCJA, EMISJA GŁOSU, PRACA NAD GŁOSEM W TEATRZE

    • ćwiczenia dykcyjne dla dzieci i młodzieży
    • ćwiczenia poprawiające emisję głosu
    • praca nad oddechem i przeponą
    • głos, jako podstawowy instrument aktora
    • techniki pracy z głosem na scenie
    • ćwiczenia aktorskie

  • Izabela Walczybok: aktorka-mim, animatorka kultury, od 1994 prowadzi zajęcia edukacyjno-teatralne w placówkach oświatowych. Jest współzałożycielką Teatru Kriket (1998r.). Jest laureatką różnych nagród teatralnych. Współpracuje ze Teatrem Śląskim w Katowicach. Jej warsztat skupi się na WYKORZYSTANIE TECHNIK PANTOMIMY W PRACY Z MŁODYM AKTOREM

    • Podstawy techniki pantomimicznej
    • Praca na d plastyką ciała
    • Rytm w ciele
    • Wykorzystywanie technik pantomimy w amatorskich teatrach
    • Ćwiczenia aktorskie
    • Tworzenie etiud improwizowanych


GDZIE I KIEDY?
5,6,12,13 listopada 2016 r. – WODZISŁAWSKIE CENTRUM KULTURY, sala klubowa, grupa ok. 30 osobowa
godz. 9:00 – 14:00
5 listopada 2016 r.
Warsztaty z Izabelą Walczybok - WYKORZYSTANIE TECHNIK PANTOMIMY W PRACY Z MŁODYM AKTOREM
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
6 listopada 2016 r.
Warsztaty z Dorotą Krawczyk - RUCH I DZIAŁANIE W PRZESTRZENI TEATRALNEJ

9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
12 listopada 2016 r.
Warsztaty z Izabelą Karwot - ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
13 listopada 2016 r.
Warsztaty z Moniką Filipowicz - DYKCJA, EMISJA GŁOSU, PRACA NAD GŁOSEM W TEATRZE
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie, wręczenie zaświadczeń o uczestnictwie


środa, 7 września 2016

INSTRUKTOR – ZAWODNIK – MISTRZ


Już od ponad 5 lat szeregi instruktorskie Wodzisławskie Centrum Kultury zasila Marcin „Kostek” Kost prowadząc zajęcia akrobatyczne i break dance’owe w zespołach Miraż i Memento. Być może niewielu wie, że Marcin jest jednym z czołowych tancerzy w stylu break dance w Polsce i ciągle zdobywa nowe tytuły na najbardziej prestiżowych zawodach w Polsce 
i zagranicą. 


Marcin „Kostek” Kost jest absolwentem AWF w Katowicach. Ukończył studia wychowania fizycznego, z specjalizacją gimnastyki korekcyjnej, dodatkowo uzyskując po drodze kwalifikacje trenera akrobatyki sportowej. Tańcem zajmuje się od 9 lat a jego największymi osiągnięciami są m.in. II miejsce na międzynarodowych zawodach Break the Floor na Słoweni, wystąpienie na Over the top World Wide, wygrana na Wirującej strefie, oraz II miejsce na eliminacjach Europy Wschodniej Floor Wars.

Marcin "Kostek" Kost to niewątpliwie wulkan pozytywnej energii. Swoją pasją zaraża dzieci i młodzież, które codziennie odwdzięczają mu się ogromną sympatią. Jego uśmiech rozpromienia każde zajęcia a umiejętności i warsztat imponują. Współpracuje z instytucjami w Polsce i zagranicą.

Obecny sezon jest dla „Kostka” niezwykły, ponieważ obfituje wiele złotych i srebrnych medali z zawodów break dance’owych. Do największych sukcesów zalicza wygrane eliminacje do Winner Cypher King - Style Season elimination to top8 Redbull BC One Poland, dzięki którym rozsławiono go na REDBULL BC ONE POLAND CYPHER. Dalej, zdobył I miejsce na Wall Street Battle – 2016, Spontan Hip Hop Jam vol2 – 2016,  Kozienice City Breakers III – 2016, BREJKDANS Taniec Połamaniec vol. 2 – 2016, na zawodach Rytm Ulicy w Pile – 2016 oraz dwa II miejsca na Break King Bielawa 2016 i Battle of South – 2016. W lipcu tego roku dostał się wraz z Freakiem ze swojej grupy do TOP 16 z 230 ekip z całego świata na OUTBREAK Europe, a następnie reprezentując Polskę jako Team Polad zdobył II miejsce. Na sierpniowych zawodach w Stalowej Woli zajął II miejsce wraz z Martinem ze swojej grupy, dwa Contesty 1 vs 1 oraz Footwork Contest. Na koniec podczas HipHop Kemp znalazł się w TOP 8 na 80 Bboys Footwork/tooprock Contest, w TOP 16 1 vs 1 na 250 Tbboys oraz w TOP 8 w ekipowych 3 vs 3.


Odkąd Marcin „Kostek” Kost pojawił się w Wodzisławskim Centrum Kultury od razu można było zauważyć wzrost umiejętności akrobatycznych dzieci i młodzieży. Przekłada się to oczywiście na zdobywane przez zespoły nagrody i medale. Tylko w tym sezonie Miraż zdobył tytuł Mistrza Polski w show dance, Vicemistrza Świata w show dance i wiele innych nagród z najwyższych podium a Teatr Tańca Memento wywalczył m.in. 3 pierwsze miejsce na Street Styles Summer Battle vol.3 w Łaskach k/ Łodzi. Oczywiście sukcesy zespołów Wodzisławskiego Centrum Kultury są wynikiem ciężkiej pracy i umiejętności całej kadry instruktorskiej, która w przypadku tej instytucji jest naprawdę imponująca. Nie mniej jednak Kost stanowi od kilku lat jej mistrzowski trzon. Jest nie tylko instruktorem i trenerem, ale również zawodnikiem, który doskonale rozumie z czym wiążą się występy przed publicznością i udział w zawodach. Jego praktyka przekłada się na mistrzostwo.

Więcej o kadrze instruktorskiej Wodzisławskiego Centrum Kultury można przeczytać tu http://rozwinskrzydlazara.blogspot.com/p/istruktorzy-ara.html