wtorek, 6 grudnia 2016

Rodzinne warsztaty bębniarskie w WCK

Tata z synkiem, dziadek z wnuczkiem, mama z córką... czemu nie!? Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza dorosłych z dziećmi na wspólne muzykowanie w każdy piątek o godz. 16:00. 

Afrykańskie, kubańskie i brazylijskie rytmy, mnóstwo pozytywnej energii i w końcu wspólnie spędzony czas na muzykowaniu to idealny sposób na zabawę ze swoimi pociechami. W Wodzisławskim Centrum Kultury od kilku lat działa sekcja bębniarska pn. Big Bang. Zajęcia dotychczas skierowane były do dzieci, młodzieży i dorosłych podzielone wg kryterium wieku. W tym roku WCK poszerza ofertę o grupę dla dzieci i dorosłych. Wspólna zabawa z dzieckiem może być doskonałą okazją nie tylko do nauki gry na instrumencie, ale również na odprężenie i wyładowanie stresu i pokonanie zmęczenia. 

- Zauważyliśmy, że wielu rodziców czy dziadków czeka na swoje dzieci pod salą, aż skończą się zajęcia. Pomyśleliśmy, dlaczego nie mogliby pomuzykować razem, spędzając czas w sposób kreatywny i twórczy? - zauważa Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Tak właśnie powstała idea powstania grupy rodzinnej, zajęć wspólnych dla dzieci i dorosłych, których nie ma nigdzie w pobliżu. 
W świat bębnów z całego świata zabiera uczestników zajęć Andrzej Żydek, muzyk, instruktor 10 grup bębniarskich, pedagog z dziesięcioletnim stażem pracy. Współpracował z marokańskim zespołem Chigaga, kenijskim Marimba Trio. Jego grupy koncertowały wspólnie z Krzysztofem Ścierańskim, Bernardem Maseli, Nippy Noyą oraz wieloma innymi.

Koszt zajęć to 50 zł na parę za miesiąc. 

 - Rytm płynie we krwi każdego z nas! Już przed narodzeniem wsłuchujemy się w rytmiczne bicie serca naszej mamy! Nawet, jeżeli ktoś się zapiera, że nie ma poczucia rytmu, ja go z niego wydobędę. Nie nastawiam się na wyścig. Ćwiczymy mozolnie i cierpliwie,  jednak gramy dla przyjemności – mówi Andrzej Żydek w wywiadzie dla Wiadomości Rudzkich.


Więcej informacji na temat warsztatów bębniarskich Big Bang znajdą Państwo na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury pod linkiem http://www.wck.wodzislaw.pl/big-bang-grupa-bebniarska,1019,art.html


Sukcesy zespołów na międzynarodowych zawodach

O tym, że nasze zespoły taneczne są jednymi z najlepszych w Polsce słyszeliście już niejednokrotnie. Teraz po raz kolejny możemy dowieść są jednymi z najlepszych na świecie!!!! 

Tak, tak. To nie żart. 

W poprzednim tygodniu Zespół Taneczny Miraż został WICEMISTRZEM ŚWIATA w show dance, a Klub Tańca Towarzyskiego SPIN zajął VI miejsce wśród zespołów z całej Europy na jednym z najbardziej prestiżowych zawodów tanecznych w Austrii. 
Poniżej 2 szczegółowe artykuły. 


Miraż Wicemistrzem Świata

Wychowankowie Wodzisławskiego Centrum Kultury odnieśli bezprecedensowy sukces i po raz kolejny potwierdzili swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki tanecznej.

Podczas Mistrzostw Świata odbywających się w Riesie (Niemcy), dziecięca formacja do lat 11 zdobyła Wicemistrzostwo Świata, ulegając tylko tancerzom z Rosji. Tym samym, wodzisławskie tancerki powtórzyły ubiegłoroczny wynik, kiedy również stanęły na drugim stopniu podium, wówczas ustępując reprezentacji Kanady.
Mistrzostwa Świata Show Dance w Riesie to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tanecznych na świecie. Co roku do Niemiec ściąga kilka tysięcy tancerek i tancerzy z ponad 30 krajów. Grupa taneczna działająca w Wodzisławskim Centrum Kultury wywalczyła awans dzięki zdobyciu pierwszego miejsca podczas Mistrzostw Polski w Wałbrzychu.

- To duża promocja Wodzisławia Śląskiego i naszej placówki. Zespół Miraż osiąga międzynarodowe sukcesy dzięki dobrej pracy w ramach zajęć, profesjonalnej kadrze instruktorskiej WCK oraz zaangażowaniu rodziców. To duży potencjał, który staramy się wykorzystać – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Srebrny” występ dziewczyn z Mirażu można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=1iegPpy94AY&feature=youtu.be
Należy podkreślić, iż oprócz „srebrnej” grupy dzieci, wodzisławski Miraż w Riesie reprezentowały także grupy juniorskie, duety oraz solistki, którzy docierali do półfinałów lub finałów w swoich kategoriach.
Sukces jest wynikiem długoletniej, wytrwałej i konsekwentnej pracy doświadczonego zespołu trenerskiego kierowanego przez Ryszarda Kozłowskiego i czeską choreografkę Lenkę Brečkovą, którzy są wspierani przez dwie trenerki młodego pokolenia, do niedawna startujące jeszcze jako zawodniczki: Klaudię Czapkę i Dominikę Pławną oraz Evgeniyę Makeevą – Wyputa (instruktorkę baletu) i Marcina Kosta (instruktora akrobatyki).

Wicemistrzynie Świata występowały w składzie: Banek Karolina, Brzoza Martyna, Dąbrowska Nicola, Erban Wiktoria, Goryszewska Emilia, Grześ Paulina, Halfar Zuzanna, Iglikowska Jagoda, Krzyształa Emilia, Łaciok Hanna, Rak Julia, Sikora Martyna, Staszewska Julia, Styrnol Kinga, Swoboda Antonina, Wilkanowska Aleksandra, Wiśniewska Oliwia, Wójtowicz Zuzanna, Zalewska Wiktoria, Zmarzły Lena.

KTT SPIN zajął VI miejsce na międzynarodowych zawodach w Austrii

3 grudnia br. odbyły się Międzynarodowe Zawody Taneczne Perchtoldsdorfer Dance-Cup 2016 w Wiedniu. Klub Tańca Towarzyskiego SPIN bierze w nim udział od kilku lat. W tym roku formacja zajęła wysokie VI miejsce.

Choreografia pn. „Blu”, z którą KTT SPIN wywalczył już niejeden medal po raz kolejny zachwyciła publiczność i jury. Jej autorką jest Elżbieta Lasocka, główny trener w formacji. Na poprzednim wyjeździe do Kędzierzyna-Koźla na zawody „Dance Oscars 2016” tancerze wywalczyli tym układem vicemistrzostwo.

Perchtoldsdorfer Dance-Cup jest z pewnością konkursem o znacznie wyższej randze ze względu na swój międzynarodowy charakter. Wśród zgłoszonych formacji znalazły się zespoły z Polski, Austrii, Niemiec, Czech czy Słowacji. Ten reklamujący się jako największy turniej formacji w Austrii i na świecie, przyciąga zespoły z wielu krajów Europy, zarówno latynoamerykańskie, jak i standardowe. Polskie formacje wykorzystują tutaj możliwość do zmierzenia się z zagraniczną konkurencją.

Klub Tańca Towarzyskiego SPIN działa w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w Wodzisławskim Centrum Kultury od ponad 30 lat. Reprezentuje miasto Wodzisław Śląski na zawodach o randze wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. Tancerze wielokrotnie stali na podium Mistrzostw Polski wpisując się tym samym w elitę najlepszych formacji tanecznych w naszym kraju. Zespół co roku ogłasza nabór na przełomie września i października. W 6 grupach wiekowych trenują tancerze w wieku od 7 do 30 lat. Instruktorami klubu są Elżbieta Lasocka, Kamil Wierzgoń i Jakub Żurek. 

Zobaczcie nagrodzony taniec pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=N22iL6Gcm0U (nagranie z Mistrzostw Polski w Bydgoszczy)




czwartek, 27 października 2016

Plany ARA na pierwsze półrocze sezonu

Sezon artystyczny 2016/ 2017 rozkręcił się już na dobre. Wszyscy intensywnie pracują na zajęciach i treningach, a wakacje stały się odległym wspomnieniem.
Czas, aby przedstawić Wam plany naszych zespołów i kół na I półrocze sezonu.
Oczywiście wśród tych planów znalazły się wyjazdy na obozy, zawody i festiwalu. W związku z remontem sali widowiskowej w Wodzisławskim Centrum Kultury nie planujemy w przeciągu najbliższych 3 miesięcy żadnych występów, koncertów ani spektakli, ale nie martwcie się. Wrócimy na estradę wczesną wiosną ze wspaniałym, mam nadzieję programem. Ale o tym innym razem.

W ubiegłą niedzielę, 23 października Dziecięcy Teatr Szydełko wystąpił ze swoim spektaklem "Król Maciuś I" w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Tego dnia również Teatr Tańca Memento wrócił z 4-dniowych warsztatów tanecznych z Kiczyc. Trenerami na obozie byli aktorzy z Teatru Tańca Sortownia z Tarnowa Podgórnego /k. Poznania/. Efektem warsztatów są podwaliny do nowego spektaklu teatru.

A teraz przejdźmy do planów:

  • 27 października Artystyczna Rodzinka Seniorów Nie Dejmy Sie wystąpi w Urzędzie Stanu Cywilnego dla Jubilatów świętujących 50-lecie pożycia małżeńskiego
  • 5,6,12,13 listopada odbędą się warsztaty teatralne dla instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry amatorskie w Wodzisławskim Centrum Kultury
  • 5 listopada Klub Tańca Towarzyskiego SPIN wyjeżdża na Dance Oscars 2016 Word Open Competition do Kędzierzyna-Koźla
  • 9 listopada Artystyczna Rodzinka Seniorów Nie Dejmy Sie po raz kolejny wystąpi w Urzędzie Stanu Cywilnego dla Jubilatów świętujących 50-lecie pożycia małżeńskiego
  • 12-13 listopada Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia weźmie udział w warsztatach tanecznych w Syrynii
  • 18-20 listopada Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia wyjeżdża na festiwal folklorystyczny TROJAK do Katowic
  • 21-26 listopada zespół taneczny Miraż weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Show Dance w Riesie (Niemcy)
  • 30 listopada Stowarzyszenie Vladislavia wraz z Wodzisławskim Centrum Kultury organizuje przesłuchania do przeglądu gawędziarskiego Fedrowani w godce 
  • 2-4 grudnia Klub Tańca Towarzyskiego SPIN wyjeżdża na zawody taneczne "Donau Cup 2016" do Wiednia
  • 4 grudnia Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa będzie koncertowała w ramach Barbórki
  • 6-10 grudnia zespół taneczny Miraż weźmie udział w Mistrzostwach Europy w Jazz, Modern Dance i ballet Pointe w Mikołajkach
  • 10 grudnia odbędzie się koncert galowy w ramach Fedrowania w godce organizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, podczas którego wystąpią laureaci konkursu
  • 6 stycznia 2017 r. Młodzieżowy Teatr Szydło wraz z Wodzisławską Orkiestrą Rozrywkową zaprezentują Bożonarodzeniowy program teatralno-muzyczny pn. "Ludzie i anioły" w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim
  • 16-29 stycznia 2017 r. Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia wyjeżdża na dwa zimowe obozy artystyczne do Zakopanego i do Rytru
Póki co, tyle. Uwierzcie mi jednak, że to dopiero początek. Tych planów wyjazdowych i koncertowych z tygodnia na tydzień przybywa. Jak widzicie nie próżnujemy i działamy bardzo prężnie. 
Trzymajcie za nas kciuki na wszystkich zawodach, a my obiecujemy, że damy z siebie wszystko:)






środa, 19 października 2016

Nasz tancerz w MAM TALENT

Dom kultury jest miejscem szczególnym. To tutaj wykuwają się talenty wśród dzieci i młodzieży. To tu zaczyna się prawdziwa przygoda ze sztuką, która dla wielu ma swoją kontynuację w przyszłości. Oczywiście, nie każdy uczestnik naszych zajęć staje się w przyszłości wybitnym malarzem, popularnym aktorem czy prima baleriną. Są jednak wybitne jednostki, które stają się naszą dumą i udowadniają nam, że nasza praca ma sens. 

Mowa tutaj o Czarku Borowiku, który rzutem na taśmę zabłyszczał w popularnym show telewizyjnym Mam Talent! dostając się do półfinału. Oczarował całą czwórkę jurorów wywołując tym samym łzy wśród publiczności. 
A zaczynał swoją przygodę z tańcem u nas, w Wodzisławskim Centrum Kultury, zasilając szeregi zespołu tanecznego MIRAŻ. 

Poniżej wklejam tekst artykułu o Czarku z Gazety Wodzisławskiej, wraz z wywiadem przeprowadzonym w poprzednim tygodniu.

"Cezary Borowik jest na ustach większości osób, które śledzą poczynania uczestników programu telewizyjnego Mam talent. Powód? Ten młody i niezwykle utalentowany tancerz przeszedł  do półfinału programu. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak trzymać kciuki i kibicować wodzisławianinowi. Zanim jednak ponownie zobaczymy go na szklanym ekranie, poznajmy bliżej jego historię.

Od ucznia do trenera
Tańcem zainteresował się już w szkole podstawowej. Ćwiczył w domowym zaciszu, oglądając filmiki z Internetu, bo rodzice bali się zapisać go do szkoły baletowej. Poważny krok w kierunku tanecznym zrobił w wieku 16 lat. Dostał się wtedy do zespołu tanecznego Miraż działającego przy Wodzisławskim Centrum Kultury. – Tańczyłem tam trzy lata i bardzo mile wspominam ten czas, gdyż poznałem wspaniałych ludzi , a także odniosłem sukcesy na mistrzostwach rangi krajowej i międzynarodowej – mówi Cezary. Taniec zaczął traktować poważnie, gdy dostał propozycję dołączenia do Studia Tańca Duet w Warszawie. – Zgodziłem się, mimo, że wiązało się to z wieloma wyrzeczeniami. Byłem w klasie maturalnej, co piątek wyjeżdżałem do Warszawy, wracałem w poniedziałek rano. Ale to w tym zespole rozwinąłem się do maksimum możliwości. Zdobyłem tytuł Mistrza Polski, dwa tytuły wicemistrza Polski, pozwiedzałem trochę świata. To było otwarcie drzwi do kariery. Rok temu doznałem kontuzji i zakończyłem z nimi współpracę. Udział w programie jest moim powrotem do świata tańca. Przez ostatnie pół roku pracowałem jeszcze jako trener w zespole Skaza w Raciborzu, ale teraz chcę się skupić na sobie – dodaje tancerz.

Chylińskiej brakło słów
On sam nigdy nie wpadł na pomysł, by startować w tego typu programach, ale zachęciła go do tego mama, która zawsze wierzyła, że jej syn posiada niebywały talent do tańca. Przekonali się o tym także jurorzy. Najpierw na precastingu we Wrocławiu, w którym wzięło udział ponad trzy tysiące osób. Potem także na castingu właściwym, gdzie jury w składzie: Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak i Agustin Egurrola obejrzało 166 występów. – Jestem dumny, że taki tancerz wszedł na tę scenę. To był kawał dobrego tańca – powiedział Egurrola, natomiast Chylińska nie znalazła słów, by opisać emocje, jakie towarzyszyły jej podczas oglądania występu. Cezary zaprezentował taniec współczesny z elementami gimnastyki i akrobatyki. – Choreografię i strój wymyśliłem sam, muzykę podpowiedziała mi mama – mówi Cezary. 22 października rozpocznie się półfinał. Cezary zatańczy choreografię pt. Upadły anioł, także we współczesnej, aczkolwiek bardziej lirycznej wersji z elementami baletu. – W półfinale już widzowie decydują o dalszych losach uczestników. – Mam nadzieję, że pokazywane przeze mnie emocje i umiejętności podobają się. Liczę, że znajomi trzymają za mnie kciuki. W moim przekonaniu już jestem zwycięzcą, bo przeszedłem trzy etapy z pięciu – mówi z uśmiechem.

Wiąże przyszłość z tańcem
Cezary jest przykładem na to, że warto podążać za marzeniami, choć przyznaje, że najważniejszy jeszcze przed nim. – Cel jest ważny, bo inaczej życie byłoby nudne. Aktualnie przygotowuję się do rozpoczęcia nauki w szkole baletowej w Poznaniu. Chciałbym zdobyć dyplom tancerza i wyjechać na studia do Philadelphii, na międzynarodowej rangi uniwersytet, do którego co roku dostaje się tylko 60 osób z całego świata – mówi tancerz.
Twierdzi, że do tańca wystarczą chęci i pasja. Oczywiście ważny jest też trener, który uczy i motywuje. Samodzielna nauka nie zawsze wychodzi na dobre, bo można popełnić błędy, które potem trudno wyeliminować.
A jak na tak udany debiut sceniczny zareagowali znajomi? – Byli w szoku, bo nie chwaliłem się nikomu, że chcę spróbować sił w tym programie. Wiedzieli tylko nieliczni. Gratulują mi, wspierają, odzew jest miły – mówi Czarek.
Poczynania tancerza można śledzić na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/Cezary-Borowik-1234964309889773/?fref=ts"


/ autor artykułu: Agnieszka Kozielska, "Gazeta Wodzisławska"/

22 października 2016, godz. 20:00, Mam talent!, TVN - wszyscy przed telewizory i trzymamy kciuki!






/autor zdjęć: Noemi Muras/


Fedrowani w godce ze Stowarzyszeniem Vladislavia

Działalność Amatorskiego Ruchu Artystycznego jest silnie sprzężona z pracą stowarzyszeń i fundacji. Lubimy pracować z innymi grupami, ponieważ zawsze wprowadzają do naszej działalności świeże i nowatorskie pomysły i zarażają nas swoją energią. Po za tym, im więcej nas do robienia kultury w mieście, tym lepiej. Wodzisław Śląski tylko na tym zyskuje. W Wodzisławskim Centrum Kultury od lat z dużym powodzeniem funkcjonują Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Tanecznego Miraż i Stowarzyszenie Vladislavia. Oba działają na rzecz rozwoju kulturalnego naszego miasta i wspierają zespoły, z których wyrosły. 

W tym poście chciałabym się skupić na Vladislavii. Ich flagową imprezą jest Fedrowani w godce, które odbywa się co roku w grudniu. Jak nie trudno się domyślić właśnie zabraliśmy się ostro za organizację. Wodzisławskie Centrum Kultury w charakterze współorganizatora wspiera stowarzyszenie, które jest głównym pomysłodawcą i inicjatorem wszelkich działań. Oczywiście ten blog nie jest od tego, aby pisać zapowiedzi imprez, ale ta jest szczególna i postanowiłam poświęcić jej jeden wpis. 

Fedrowani w godce poświęcone jest gwarze śląskiej. Odbywa się w formie konkursu na opowieść / gawędę po śląsku. Zgłaszają się na niego dzieci, młodzież i dorośli. Tegoroczne przesłuchania odbędą się 30 listopada, o godz. 9.00 w sali klubowej Wodzisławskiego CentrumKultury. Tematyka gawęd powinna być związana z życiem śląskiej rodziny. Mile widziane są gawędy, które odnosić się będą do pracy w górnictwie i związanych z nią tradycji. Uczestników oceniać będzie 3- 6 osobowe jury.Monologi wygłaszane przez uczestników będą rejestrowane, a następnie prezentowane na antenie internetowego radia  "Radio Bercik". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie na uroczystym koncercie laureatów 10 grudnia 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. W tym roku wychodzimy po raz pierwszy poza WCK, ze względu na trwający remont sali widowiskowej, o którym pisałam w jednym z poprzednich postów.  Gorąco zachęcam do udziału w konkursie, ale przede wszystkim zapraszam na koncert galowy. To co roku wielkie widowisko przygotowywane przez Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia. Przepiękne tańce, kolorowe stroje, kapela ludowa na żywo no i występy laureatów zawsze robią ogromne wrażenie na widzach. 

Dlaczego w ogóle piszę o tej imprezie. Ano dlatego, że jesteśmy i tworzymy na Śląsku. Naszą kulturę opanowuje zalew z zachodu, sztuki nowoczesne i internetowy bełkot. A musimy pamiętać i widzieć wartość w naszej, rodzimej tożsamości regionalnej. Coraz więcej młodych ludzi przestaje używać gwary śląskiej... zapomina, wstydzi się, nie pielęgnuje. Na Fedrowaniu będziemy mogli posłuchać, jak w sposób poprawny stylistycznie, gramatycznie, językowo wysławiają się miłośnicy regionalizmu. Ponadto zwykle bywa tak, że większość prezentacji jest dowcipnych. Możecie więc liczyć na świetną zabawę i ubaw po pachy. 
Bardzo lubimy tę imprezę i liczę na to, że w Was znajdzie swoich amatorów. 

Jeśli kogokolwiek zainteresowała taka formuła i tematyka koniecznie się zgłoście. Karta zgłoszenia i regulamin pojawią się na stronie internetowej WCK www.wck.wodzislaw.pl


piątek, 30 września 2016

Na zajęcia do WCK zapisało się ponad 800 osób

Od wielu lat w Wodzisławskim Centrum Kultury działa prężnie rozwijający się Amatorski Ruch Artystyczny. W ramach ARA działają zespoły taneczne, teatralne, koło plastyczne, ceramiczne, filmowe, bębniarskie, techniczno-naukowe i wiele innych. Podczas wrześniowych naborów na zajęcia zapisało się ponad 800 osób.

Wśród uczestników zajęć swoje pasje realizują dzieci do lat 2, młodzież, dorośli i seniorzy. W WCK działają zespoły z kilkudziesięcioletnią tradycją, mające na koncie wiele sukcesów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ofercie zajęć nie brakuje nowych propozycji jak np. warsztaty techniczno-naukowe pn. Legomaniacy czy Klub Młodego Odkrywcy prowadzone przez Akademię Techniczną Małolata. Prócz zajęć grupowych WCK oferuje również zajęcia indywidualne jak np. lekcje pianina, keybordu czy naukę gry na gitarze.

Wodzisławskie Centrum Kultury od wielu lat współpracuje również z innymi podmiotami, organizującymi zajęcia artystyczne i rekreacyjne. Dzięki Szkole Tańca i Animacji Tańczymy, Szkole Tańca El Pachanguero, Stowarzyszeniu Amazonki, Stowarzyszeniu Ognisk Muzycznych oferta domu kultury wzbogacona jest o warsztaty salsy, lekcje gry na instrumentach, zumbę fitness czy zajęcia gimnastyczne dla kobiet.

Wrzesień jest dla Wodzisławskiego Centrum Kultury i ARA czasem naborów na zajęcia. Na sezon 2016/ 2017 zapisało się ponad 800 osób zasilając tym samym szeregi odbiorców oferty kulturalnej Wodzisławia Śląskiego. Udało się skompletować skład w 18 sekcjach artystycznych. Ponadto każda z grup oferty dodatkowej, niezrzeszonej w ARA znalazła swoich amatorów. W WCK zostały uruchomione 2 grupy zumby, 4 grupy salsy  oraz 5 kursu tańca.

Zainteresowanie ofertą dowodzi, że Wodzisławianie mają potrzebę aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, kładą nacisk na swój osobisty rozwój i rozwijanie talentów swoich dzieci. Z oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również powiatu wodzisławskiego i okolicznych miejscowości. Rok rocznie na warsztaty przyjeżdżają osoby z pobliskiego Jastrzębia Zdroju, Żor, Rybnika czy Raciborza.

Wśród zespołów, które spotkały się z największym zainteresowaniem znalazły się Zespół Taneczny Miraż, Teatr Tańca Memento, Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, Klub Tańca Towarzyskiego SPIN, koło plastyczne, koło ceramiki, Młodzieżowy Teatr Szydło, Dziecięcy Teatr Szydełko, grupa seniorów Nie Dejmy Sie, Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa oraz wspomniani wyżej Legomaniacy i Klub Młodego Odkrywcy. Nie małym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty bębniarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lekcje gry na instrumentach, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, Wodzisławska Modelarnia Szkutnicza, kursy tańca dla dorosłych i Akademia Filmowa. W październiku Wodzisławskie Centrum Kultury planuje otwarcie kolejnych zajęć pn. Kreatywna Kraina Malucha, które od 4 lat cieszą się powodzeniem wśród 2-4 latków.

Nic dziwnego, że zajęcia w WCK cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Oferta artystyczna instytucji to przede wszystkim świetna jakość za korzystną cenę. Ponadto dom kultury to gwarancja ciągłości i tradycji. Po drugie, posiada świetną, wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Po trzecie Na swoim koncie ma wiele medali z najbardziej prestiżowych imprez w Polsce, Europie i na Świecie. Po czwarte, Wodzisławskie Centrum Kultury ma świetne warunki do prowadzenia zajęć: salę widowiskową z profesjonalną sceną, salę klubową, że sceną kameralną, 2 sale baletowe, pracownię plastyczną, salę konferencyjną, salę dla najmłodszych dzieci 2-4 lat, 4 pianina do dyspozycji, udogodnienia dla niepełnosprawnych i wiele innych. Po piąte, WCK organizuje spektakle, koncerty, widowiska z udziałem członków zajęć. Po szóste, biorą oni udział w wyjazdach na konkursy, warsztaty, obozy i festiwale w Polsce i zagranicą. Po siódme, WCK wypracowało przez lata markę, której zaufało już tysiące osób. Dalej, ok. 80 % członków  sekcji i kół ARA powracają na kolejny sezon artystyczny, co dowodzi temu, że oferta się sprawdza i ludzie zostają w WCK na długo. Na koniec, opłaty za zajęcia są niskie i przystępne dla każdego portfela.



Wszystkie szczegóły na temat oferty Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA działającego w Wodzisławskim Centrum Kultury przeczytać można na stronie WCK www.wck.wodzislaw.pl, blogu rozwinskrzydlazara.blogspot.com, fanpage’ach na Facbooku WCK i ARA. Ponadto relacje z wydarzeń i ich zapowiedzi regularnie znajdują miejsce z Gazecie Wodzisławskiej i na portalu miejskim www.wodzislaw-slaski.pl

czwartek, 15 września 2016

WARSZTATY TEATRALNE DLA NAUCZYCIELI I INSTRUKTORÓW TEATRALNYCH


ruch / słowo / pantomima / głos





Warsztaty są propozycją dla tych, którzy mają dosyć teoretycznych wykładów, seminariów, teorii niekoniecznie pokrywającej się z rzeczywistością szkolną, przedszkolną i tą w domach kultury. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświeca stworzeniu tego cyklu zajęć skierowanych do instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry amatorskie, bądź tych, którzy przygotowują młodzież do konkursów recytatorskich.

            Nie będziemy mówić o oczywistościach, o których każdy wie i intuicyjnie czuje. Wejdziemy głębiej w zagadnienia rozwijania wyobraźni u dzieci i młodzieży, kreatywności, komunikacji i rozwiązywania problemów, pomożemy uruchomić ciało, zwrócić uwagę na jego świadome wykorzystanie i sposoby pracy z ciałem, dotkniemy technik teatru ruchu, poznamy różne metody teatralne, zgłębimy tajniki różnych teatralnych konwencji. Nauczymy jak budować scenografię i pracować z rekwizytem, pomoże w stworzeniu warstwy muzycznej przedstawienia. Nie pominiemy również słowa, które jest ważnym nośnikiem znaczeń w teatrze.

            Zaproponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnego ciała, pokażemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi, jak kreować postaci, jak uruchamiać młodego człowieka, by lepiej wykorzystał swój potencjał twórczy.

            Każdy z uczestników warsztatów poczuje się jak członek grupy teatralnej, wykonywać będzie wszystkie ćwiczenia, dzięki czemu sam eksperymentując ze swoim ciałem przekona się, co daje konkretne ćwiczenie jego podopiecznemu. Zajęcia odbywać się będą w grupie 30 osobowej (max.).

Pierwsza edycja odbyła się 10-11 maja 2011 r., druga 13 – 21 października 2012 r., trzecia 9-17 listopada 2013 r., czwarta 10,11,17,18 października 2015 r. Teraz zapraszamy na piątą. Osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich lub uczestniczyły we wszystkich edycjach mogą śmiało wziąć udział w warsztatach. Program nie powtórzy się.

CENA OD OSOBY: 150 zł (obejmuje: udział w 20 godzinnych warsztatach, zaświadczenie uczestnictwa, poczęstunek)      

Zajęcia będą się odbywały w godzinach 9:00 - 14:00 w WCK.


Przyjmujemy zgłoszenia do 28 października 2016 r.  pod adresem mailowym dorota.krawczyk@wck.wodzislaw.pl     


Zajęcia poprowadzą:

  • Dorota Krawczyk – kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury, animatorka, instruktorka teatralna, reżyserka młodzieżowego teatru „Szydło” i dziecięcego teatru Szydełko, dawniej studenckiego teatru „Grupa Szalonych Mimów”, była aktorka teatrów „Tara-Bum”, „Godzina Później” Teatru „Rondo”. Specjalizuje się i najlepiej czuje teatr ruchu. Zajęcia dotyczyć będą RUCHU I DZIAŁANIA W PRZESTRZENI TEATRALNEJ
       ruch, gest, ciało jako nośnik najważniejszych znaczeń
       działanie w przestrzeni teatralnej
       ekspresja emocji w ciele i twarzy, plastyka ciała
       rytm, akcent, impuls – ważne elementy teatru ruchu
  improwizacja jako skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni, reagowania na przestrzeń i partnera
       ćwiczenia relaksacyjne i rozgrzewkowe
       budowanie etiudy teatralnej w działaniu

  • Izabela Karwot – dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, załozycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART, animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach. Swoje zajęcia poświęci pracy z tekstem i słowem. Warsztaty dotkną sfery ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
       interpretacja tekstu
       ćwiczenia dykcyjne w ruchu
       dobór repertuaru, wybór scenariuszy, tekstów na konkursy
       tworzenie etiudy teatralnej
       budowanie spektaklu

  • Monika Filpowicz: lalkarka, animatorka, aktorka Teatru Maski i Aktora Groteska w Krakowie. Związana z programem „Dilettante” od jego I edycji. Na co dzień zajmuje się teatrem i licznym gronem studentów AWF, pragnących doskonalić sztukę bezpiecznego operowania głosem. Współpracuje z Wadowickim Centrum Kultury. Poprowadzi warsztat: DYKCJA, EMISJA GŁOSU, PRACA NAD GŁOSEM W TEATRZE

    • ćwiczenia dykcyjne dla dzieci i młodzieży
    • ćwiczenia poprawiające emisję głosu
    • praca nad oddechem i przeponą
    • głos, jako podstawowy instrument aktora
    • techniki pracy z głosem na scenie
    • ćwiczenia aktorskie

  • Izabela Walczybok: aktorka-mim, animatorka kultury, od 1994 prowadzi zajęcia edukacyjno-teatralne w placówkach oświatowych. Jest współzałożycielką Teatru Kriket (1998r.). Jest laureatką różnych nagród teatralnych. Współpracuje ze Teatrem Śląskim w Katowicach. Jej warsztat skupi się na WYKORZYSTANIE TECHNIK PANTOMIMY W PRACY Z MŁODYM AKTOREM

    • Podstawy techniki pantomimicznej
    • Praca na d plastyką ciała
    • Rytm w ciele
    • Wykorzystywanie technik pantomimy w amatorskich teatrach
    • Ćwiczenia aktorskie
    • Tworzenie etiud improwizowanych


GDZIE I KIEDY?
5,6,12,13 listopada 2016 r. – WODZISŁAWSKIE CENTRUM KULTURY, sala klubowa, grupa ok. 30 osobowa
godz. 9:00 – 14:00
5 listopada 2016 r.
Warsztaty z Izabelą Walczybok - WYKORZYSTANIE TECHNIK PANTOMIMY W PRACY Z MŁODYM AKTOREM
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
6 listopada 2016 r.
Warsztaty z Dorotą Krawczyk - RUCH I DZIAŁANIE W PRZESTRZENI TEATRALNEJ

9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
12 listopada 2016 r.
Warsztaty z Izabelą Karwot - ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
13 listopada 2016 r.
Warsztaty z Moniką Filipowicz - DYKCJA, EMISJA GŁOSU, PRACA NAD GŁOSEM W TEATRZE
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie, wręczenie zaświadczeń o uczestnictwie


środa, 7 września 2016

INSTRUKTOR – ZAWODNIK – MISTRZ


Już od ponad 5 lat szeregi instruktorskie Wodzisławskie Centrum Kultury zasila Marcin „Kostek” Kost prowadząc zajęcia akrobatyczne i break dance’owe w zespołach Miraż i Memento. Być może niewielu wie, że Marcin jest jednym z czołowych tancerzy w stylu break dance w Polsce i ciągle zdobywa nowe tytuły na najbardziej prestiżowych zawodach w Polsce 
i zagranicą. 


Marcin „Kostek” Kost jest absolwentem AWF w Katowicach. Ukończył studia wychowania fizycznego, z specjalizacją gimnastyki korekcyjnej, dodatkowo uzyskując po drodze kwalifikacje trenera akrobatyki sportowej. Tańcem zajmuje się od 9 lat a jego największymi osiągnięciami są m.in. II miejsce na międzynarodowych zawodach Break the Floor na Słoweni, wystąpienie na Over the top World Wide, wygrana na Wirującej strefie, oraz II miejsce na eliminacjach Europy Wschodniej Floor Wars.

Marcin "Kostek" Kost to niewątpliwie wulkan pozytywnej energii. Swoją pasją zaraża dzieci i młodzież, które codziennie odwdzięczają mu się ogromną sympatią. Jego uśmiech rozpromienia każde zajęcia a umiejętności i warsztat imponują. Współpracuje z instytucjami w Polsce i zagranicą.

Obecny sezon jest dla „Kostka” niezwykły, ponieważ obfituje wiele złotych i srebrnych medali z zawodów break dance’owych. Do największych sukcesów zalicza wygrane eliminacje do Winner Cypher King - Style Season elimination to top8 Redbull BC One Poland, dzięki którym rozsławiono go na REDBULL BC ONE POLAND CYPHER. Dalej, zdobył I miejsce na Wall Street Battle – 2016, Spontan Hip Hop Jam vol2 – 2016,  Kozienice City Breakers III – 2016, BREJKDANS Taniec Połamaniec vol. 2 – 2016, na zawodach Rytm Ulicy w Pile – 2016 oraz dwa II miejsca na Break King Bielawa 2016 i Battle of South – 2016. W lipcu tego roku dostał się wraz z Freakiem ze swojej grupy do TOP 16 z 230 ekip z całego świata na OUTBREAK Europe, a następnie reprezentując Polskę jako Team Polad zdobył II miejsce. Na sierpniowych zawodach w Stalowej Woli zajął II miejsce wraz z Martinem ze swojej grupy, dwa Contesty 1 vs 1 oraz Footwork Contest. Na koniec podczas HipHop Kemp znalazł się w TOP 8 na 80 Bboys Footwork/tooprock Contest, w TOP 16 1 vs 1 na 250 Tbboys oraz w TOP 8 w ekipowych 3 vs 3.


Odkąd Marcin „Kostek” Kost pojawił się w Wodzisławskim Centrum Kultury od razu można było zauważyć wzrost umiejętności akrobatycznych dzieci i młodzieży. Przekłada się to oczywiście na zdobywane przez zespoły nagrody i medale. Tylko w tym sezonie Miraż zdobył tytuł Mistrza Polski w show dance, Vicemistrza Świata w show dance i wiele innych nagród z najwyższych podium a Teatr Tańca Memento wywalczył m.in. 3 pierwsze miejsce na Street Styles Summer Battle vol.3 w Łaskach k/ Łodzi. Oczywiście sukcesy zespołów Wodzisławskiego Centrum Kultury są wynikiem ciężkiej pracy i umiejętności całej kadry instruktorskiej, która w przypadku tej instytucji jest naprawdę imponująca. Nie mniej jednak Kost stanowi od kilku lat jej mistrzowski trzon. Jest nie tylko instruktorem i trenerem, ale również zawodnikiem, który doskonale rozumie z czym wiążą się występy przed publicznością i udział w zawodach. Jego praktyka przekłada się na mistrzostwo.

Więcej o kadrze instruktorskiej Wodzisławskiego Centrum Kultury można przeczytać tu http://rozwinskrzydlazara.blogspot.com/p/istruktorzy-ara.html






wtorek, 30 sierpnia 2016

Świetna jakość zajęć za korzystną cenę!

Wielkim krokami zbliża się rok szkolny i rok artystyczny w Wodzisławskim Centrum Kultury. Odliczamy dni do naborów na nasze zajęcia. Jeśli nadal nie zdecydowaliście się, do której grupy chcielibyście się zapisać lub na jakie zajęcia wysłać swoje dziecko, być może skusi Was fakt, że oferta WCK jest niezwykle korzystna cenowo

Już od 5 zł miesięcznie można korzystać z warsztatów, które dadzą Wam nie tylko wiele przyjemności i zapewnią mile spędzony czas, ale sprzyjać będą również rozwojowi wielu umiejętności. 

Istnieje wiele prywatnych szkół artystycznych i firm, które proponują różnego rodzaju zajęcia. Czym się od nich różnimy? 

  1. Po pierwsze dom kultury to gwarancja ciągłości i tradycji. Nasze zespoły tworzą u nas już od kilkudziesięciu lat z wieloma sukcesami.
  2. Po drugie, mamy świetną, wykwalifikowaną kadrę instruktorską.
  3. Po trzecie, na swoim koncie mamy mamy wiele medali z najbardziej prestiżowych imprez w Polsce, Europie i na Świecie.
  4. Po czwarte, Wodzisławskie Centrum Kultury ma świetne warunki do prowadzenia zajęć: salę widowiskową z profesjonalną sceną, salę klubową, że sceną kameralną, 2 sale baletowe, pracownię plastyczną, salę konferencyjną, salę dla najmłodszych dzieci 2-4 lat, 4 pianina do dyspozycji, udogodnienia dla niepełnosprawnych i wiele innych.
  5. Po piąte, organizujemy spektakle, koncerty, widowiska z udziałem członków naszych zajęć.
  6. Po szóste, organizujemy wspaniałe wyjazdy na konkursy, warsztaty, obozy i festiwale w Polsce i zagranicą.
  7. Po siódme, wypracowaliśmy markę, której zaufało już tysiące osób.
  8. Po ósme, nasze zajęcia przyciągają rokrocznie ok 800 chętnych, a ich liczba stale rośnie.
  9. Po dziewiąte, ok. 80 % członków naszych sekcji i kół powracaja na kolejny sezon artystyczny, co dowodzi temu, że nasza oferta się sprawdza i ludzi zostają z nami na długo.
  10. Po dziesiąte, opłaty za zajęcia są niskie i przystępne dla każdego portfela.
10 X  na PLUS


Zapoznajcie się z cennikiem naszych zajęć:


CENNIK ZAJĘĆ:

  1. Zajęcia plastyczne: grupa 5-7 lat: 25 zł/m-c; grupa 8-12 lat:25 zł/m-c; grupa 13-18 lat: 25 zł/m-c; grupa dorosłych: 30 zł/m-c;
  2. Ceramika: 60 zł/ m-c
  3. Teatr Tańca Memento: grupy dzieci, juniorzy, seniorzy: 200 zł/semestr 
  4. Teatr Szydło: 15 zł/m-c 
  5. Teatr Szydełko: 30 zł/m-c
  6. Modelarnia Szkutnicza: 200 zł/rok
  7. Lekcje pianina: 40 zł/godz. lekcje instrumentu; 10 zł/ godz. zajęcia teoretyczne w grupie
  8. Akademia Filmowa: 5 zł/ m-c
  9. Koło wokalne Sinestima: 10 zł/m-c
  10. Warsztaty bębniarskie: grupa dzieci: 30 zł/m-c; grupa dorosłych: 50 zł/m-c
  11. Grupa seniorów Nie Dejmy Sie: 5 zł/m-c
  12. Legomaniacy: 80 zł/m-c
  13. Klub Małego Odkrywcy: 50 zł/m-c
  14. ZPiT Vladislavia: grupy A1, S, D, C, A2, E: 125 zł/ semestr, grupa DORO: 50 zł/semestr
  15. Miraż: grupy Mini Kids, Juniorzy, Dzieci I: 200 zł/ w trzech ratach, grupa Baby Balet: 200 zł/ w 2 ratach, grupa Dzieci II: 700 zł/rok w 3 ratach: 200 zł, 250 zł, 250 zł
  16. KTT Spin: grupy Team A, Carmen, Dancing Spin, Caro Dance, Cha-Cha, Dancing Spin Ladies: 300 zł w 3 ratach
  17. Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa: zajęcia bezpłatne
  18. Kreatywna Kraina Malucha: 40 zł/ m-c
  19. Kabaret Wodzisławski: 30 zł/ m-c
ZAJĘCIA DODATKOWE:
1.      Kurs tańca: 80 zł/ m-c
2.      Salsa: 75 zł/ karnet na 4 zajęcia
3.      Zumba: 15 zł/ zajęcia

4.      Gry planszowe – zajęcia bezpłatne


DOŁĄCZ DO NAS! ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA.

TERMINY NABORÓW (kliknij i sprawdź)