środa, 30 sierpnia 2017

KURS DLA NAUCZYCIELI I INSTRUKTORÓW TEATRALNYCH

KURS DLA NAUCZYCIELI I INSTRUKTORÓW TEATRALNYCH
28,29 października oraz 4,5 listopada 2017 r. w WODZISŁAWSKIM CENTRUM KULTURY

ruch / słowo / rytm i muzyka / teatr bez sceny



Kurs jest propozycją dla tych, którzy mają dosyć teoretycznych wykładów, seminariów, teorii niekoniecznie pokrywającej się z rzeczywistością szkolną, przedszkolną i tą w domach kultury. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświeca stworzeniu tego cyklu zajęć skierowanych do instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry amatorskie, bądź tych, którzy przygotowują młodzież do konkursów recytatorskich. Każdy z prowadzących warsztaty posiada szerokie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, zna i rozumie teatr amatorski, szkolny i przedszkolny.

Nie będziemy mówić o oczywistościach, o których każdy wie i intuicyjnie czuje. Wejdziemy głębiej w zagadnienia rozwijania wyobraźni u dzieci i młodzieży, kreatywności, komunikacji i rozwiązywania problemów, pomożemy uruchomić ciało, zwrócić uwagę na jego świadome wykorzystanie i sposoby pracy z ciałem, dotkniemy technik teatru ruchu, poznamy różne metody teatralne, zgłębimy tajniki teatralnych konwencji. Nauczymy jak wyjść z działaniami teatralnymi na zewnątrz i stworzyć teatr bez sceny, pomożemy w stworzeniu warstwy muzycznej przedstawienia. Nie pominiemy również słowa, które jest ważnym nośnikiem znaczeń w teatrze. 

Zaproponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnego ciała, pokażemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi, jak kreować postaci, jak uruchamiać młodego człowieka, by lepiej wykorzystał swój potencjał twórczy.

Każdy z uczestników kursu poczuje się jak członek grupy teatralnej, wykonywać będzie wszystkie ćwiczenia, dzięki czemu sam eksperymentując ze swoim ciałem przekona się, co daje konkretne ćwiczenie jego podopiecznemu. Zajęcia odbywać się będą w grupie maksymalnie 30-osobowej.

Pierwsza edycja odbyła się 10-11 maja 2011 r., druga 13-21 października 2012 r., trzecia 9-17 listopada 2013 r., czwarta 10,11,17,18 października 2015 r., piąta 5,6,12,13 listopada 2016 r. Teraz zapraszamy na szóstą. Osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich lub uczestniczyły we wszystkich edycjach mogą śmiało wziąć udział w kursie. Program nie powtórzy się.
CENA OD OSOBY: 200 zł (obejmuje: udział w 20 godzinnym kursie, zaświadczenie uczestnictwa, poczęstunek: kawa, napoje, ciasto, materiały / notatki z zajęć, foto- i video-rejestracja niektórych ćwiczeń)  

Zajęcia poprowadzą:
  • Dorota Krawczyk – kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury, animatorka, instruktorka teatralna, reżyserka młodzieżowego teatru „Szydło” i dziecięcego teatru Szydełko, dawniej studenckiego teatru „Grupa Szalonych Mimów”, była aktorka teatrów „Tara-Bum”, „Godzina Później” Teatru „Rondo”. Specjalizuje się i najlepiej czuje ruch sceniczny. Zajęcia dotyczyć będą RUCHU I DZIAŁANIA W PRZESTRZENI TEATRALNEJ
      ruch, gest, ciało jako nośnik najważniejszych znaczeń
      działanie w przestrzeni teatralnej
      ekspresja emocji w ciele i twarzy, plastyka ciała
      rytm, akcent, impuls – ważne elementy teatru ruchu
      improwizacja jako skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni, reagowania na przestrzeń i partnera
      ćwiczenia relaksacyjne i rozgrzewkowe
      budowanie etiudy teatralnej w działaniu

  • Izabela Karwot – animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach. Dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, założycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART. Swoje zajęcia poświęci pracy z tekstem i słowem. Warsztaty dotkną sfery ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
      interpretacja tekstu
      ćwiczenia dykcyjne w ruchu
      dobór repertuaru, wybór scenariuszy, tekstów na konkursy
      tworzenie etiudy teatralnej
      budowanie spektaklu

  • Bartosz Nowakowski - reżyser, pedagog, wykładowca i instruktor teatralny. Założyciel Teatru PRÓG, Teatru PRÓG Junior, twórca Stowarzyszenia „Grupa PRÓG”, rezydent Teatru im.I.Witkiewicza w Zakopenem, od 12 lat prowadzi zajęcia teatralne w Wadowickim Centrum Kultury dla młodzieży i studentów, inicjator powstania teatru dziecięcego "Piccolo". Współzałożyciel stowarzyszenia teatralno-edukacyjnego Biogrupa, grupy muzycznej Dream Drummers. Jako aktor i tancerz pracował w takich teatrach jak: Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni, Royal Theatre w Plymouth w Anglii, Teatr Ekspresji i Ruchu K. Balińskiego w Gdyni, Teatr Biogrupa H. Orucevic – Bałkany, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Praktykował w niezliczonej ilości teatrów od Moskwy /Centrum Meyerholda/ do Nowego Jorku /LaMaMa Theater/. Poprowadzi warsztat: RYTM I MUZYKA W SPEKTAKLU
    • ćwiczenia aktorskie dla dzieci i młodzieży
    • body percusion
    • używanie prostych przedmiotów jako instrumentów muzycznych
    • Tworzenie etiud improwizowanych
    • Ruch i działanie na scenie
    • rytm na scenie i kierunki ruchu
    • muzyczność w spektaklu, i/a fonosfera w spektaklu
    • działania fizyczne i/a trening fizyczny młodego aktora w aspekcie pracy z grupą
  • Barbara Wójcik – Wiktorowicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystka multimedialna, scenograf, plastyk, instruktor teatralny. Twórczyni wielu projektów twórczych dla dzieci. Tworzy teatr na miarę małego aktora. Popularyzatorka techniki teatralnej kamishibai. Jej warsztat skupi się na tworzeniu TEATRU BEZ SCENY
    • Działania happenerskie z dziećmi i młodzieżą
    • Teatr w plenerze na miarę małego aktora
    • Animacje podwórkowe i uliczne
    • Wykorzystywanie kreatywności i potencjału twórczego dzieci i młodzieży
    • Tworzenie prostych scenografii i rekwizytów, proste technologie
    • Różne konwencje teatralne: kamishibai, teatr pudełkowy, teatr uliczny, teatr przedmiotu, teatr cieni
    • Tworzenie etiud improwizowanych, podstawowe zasady improwizacji


GDZIE I KIEDY?
28,29 października oraz 4,5 listopada 2017 r. – WODZISŁAWSKIE CENTRUM KULTURY, sala klubowa i widowiskowa, grupa ok. 30 osobowa
godz. 9:00 – 14:00
28 października 2017 r.
Warsztaty z Bartoszem Nowakowskim RYTM I MUZYKA W SPEKTAKLU
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
29 października 2017 r.
Warsztaty z Dorotą Krawczyk - RUCH I DZIAŁANIE W PRZESTRZENI TEATRALNEJ
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
4 listopada 2017 r.
Warsztaty z Izabelą Karwot - ŻYWE SŁOWO W TEATRZE
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie
5 listopada 2017 r.
Warsztaty z Barbarą Wójcik-Wiktorowicz – TEATR BEZ SCENY
9:00 – 11:00
I część
11:00 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:30
II część
13:30 – 14:00
Omówienie, wręczenie zaświadczeń o uczestnictwie


piątek, 25 sierpnia 2017

40 urodziny Nie Dejmy Sie

Nasi seniorzy z Artystycznej Rodzinki "Nie Dejmy Sie" obchodzą w tym roku 40-lecie. Z tej okazji, w sobotę 9 września o godz. 17:00 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się jubileuszowy koncert pt. „Z nami młodość z czasym godo już 40 lot”.

W repertuarze koncertu pojawią się niezmiennie pieśni i pieśniczki o Wodzisławiu Śląskim i regionie. Nie zabraknie wspomnień i nawiązań do historii zespołu. Podczas koncertu wystąpi prawie 30 artystów, śpiewaków i kapela. Gratką dla widzów będzie możliwość wspólnego śpiewania, dzięki tekstom wyświetlanym na ekranie. Pomysłodawcą i reżyserem koncertu jest Irena Sauer, założycielka grupy i jej długoletnia prowadząca. Kapelmistrzem w zespole jest Henryk Sosna.

Można śmiało powiedzieć, że jest to grupa, która najlepiej zna historię tworzenia się naszego domu kultury. Są z nami prawie od samego początku. Jest to jedna z czołowych grup amatorskiego ruchu kulturalnego seniorów województwa śląskiego. Jej istnienie jest dla szczególnie ważne dla miasta i regionu, gdyż przesłaniem zespołu jest przekazywanie oraz utrwalanie wśród pokoleń tradycji rodzimej kultury regionalnej, a szczególnie śląskiego folkloru 

Dla członków grupy szczególna jest możliwość spotykania się i wspólnego tworzenia. Kochają występy sceniczne. Bardzo często uświetniają swoimi koncertami spotkania małżonków jubilatów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co roku bywają również w Siemianowicach Śląskich na festiwalu grup seniorów. 

Kto ma zatem ochotę pobiesiadować i pośpiewać na śląską nutę, powinien wybrać się na wrześniowy koncert i miłe spotkanie w gronie miłośników śląskiej kultury do Wodzisławskiego Centrum Kultury. W intencji członków zespołu, w środę 6 września o godz. 18:00, odprawiona zostanie również msza św. dziękczynna w kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląskim.








środa, 23 sierpnia 2017

ARA i jej zajęcia podczas Akcji Lato w Mieście

Stało się już tradycją, że w Wodzisławskim Centrum Kultury w programie zajęć Akcji Lato znajdują się nasze propozycje. W tym roku zaprosiliśmy dzieciaki do wspólnej zabawy z Teatrem Szydełko, Legomianiakami, Klubem Młodych Odkrywców i Zumbą Kids. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że przełoży się to na nabór do naszych grup. Wszystko na temat zapisów przeczytacie w zakładce <nabory> (klik).

Tego typu zajęcia otwarte są dla nas znakomitą okazją, by pozwolić spróbować swoich sił dzieciakom, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór grupy oraz  zastanowić się czy w ogóle widzą się w ARA. Nie każde dziecko ma taką pewność siebie i odwagę, żeby od razu zaaklimatyzować się w nowym zespole. My to rozumiemy. Bywają też i tacy, którzy miewają tzw. słomiany zapał. Wiele tematów ich interesuje, ale też szybko nudzą się czymś, co jeszcze miesiąc wcześniej było ich największą pasją. Zajęcia otwarte są więc doskonałą okazją do tego, aby zobaczyć, spróbować i przekonać się czy to jest coś, co dziecko chciałoby robić.

W ARA mamy 2 rodzaje zajęć: zobowiązujące i niezobowiązujące. Brzmi groźnie;) ale w praktyce chodzi o to, że takie grupy jak legomaniacy, zumba, plastyka czy pianino nie tworzą wspólnie repertuaru, nie przygotowują żadnej formy występu, nie biorą udziału w zawodach. W zasadzie można się z nich wypisać w dowolnym momencie bez skutku dla całej grupy (poza ograniczeniem jej liczebności). Zajęcia teatralne czy taneczne są już zobowiązujące. Dziecko deklaruje się, że wystąpi razem z grupą na scenie w spektaklu czy zatańczy w chorografii. Jego nagły brak powoduje problem dla zespołu. Ponadto dziecko ma uszyty na miarę kostium, przygotowane rekwizyty, itp. Dlatego też zawsze w takich wypadkach instruktorzy proszą o świadomą deklarację uczestnictwa i poczucie odpowiedzialności za cały zespół. Oczywiście nie oznacza to, że z udziału w takich zajęciach pod żadnym pozorem nie można się wycofać. Każde uczestnictwo w ARA jest dobrowolne. To, o czym piszę powyżej jest jednak niezwykle ważne i staramy się o tym mówić dzieciom i ich rodzicom. Prócz ceny, rodzaju zajęć, instruktora  warto przemyśleć również ten aspekt.

Tak czy inaczej najczęściej się zdarza, że dzieciom tak podoba się u nas, że nikt nie chce się wypisać;) Oby tak był i w tym sezonie.

Tymczasem zobaczcie trochę zdjęć z Akcji Lato 2017.















czwartek, 17 sierpnia 2017

Akademia Bystrzaka! Nowe zajęcia dla dzieci

W Wodzisławskim Centrum Kultury od września pojawią się nowe zajęcia dla dzieciaków pn. AKADEMIA BYSTRZAKA. Zajmą miejsce dobrze Wam już znanego Klubu Młodych Odkrywców. Pierwsze zajęcia naborowe odbędą się 11 września br. o godzinie 16:00.

Zatem jeżeli masz w domu „genialne” dziecko i chciałbyś wspierać jego rozwój i naturalną ciekawość świata, twoja pociecha stale eksperymentuje, testuje i sprawdza, interesuje go wszystko, co go otacza, uwielbia majsterkowanie, a jego ulubioną zabawą są łamigłówki, wykorzystaj jego ciekawość i zapisz do "Akademii Bystrzaka"!

To zajęcia, nie tylko dla małych naukowców, ale również dla tych, którzy mają trudności z efektywną nauką i tych, którym brakuje pewności siebie, mają kłopoty z koncentracją i kontrolowaniem swojego stresu. W atmosferze zabawy z pewnością rozbudzą swoją kreatywność. 


Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki od 16:00 do 17:00. Poprowadzi je Antoni Duda z Akademii Technicznej Małolata. Będą to podróżnicze kursy rozwoju intelektu dla dzieci szkolnych. Podczas "Akademii Bystrzaka" dzieci poznają różne techniki pamięciowe, przeprowadzą eksperymenty naukowe i doświadczenia oraz zdobędą wiedzę o otaczającym je świecie. Zajęcia trwają godzinę, a zapisać na nie można dzieci w wieku szkoły podstawowej. Do grupy można dołączyć w ciągu całego roku szkolnego. Koszt udziału w zajęciach wyniesie 50 złotych miesięcznie.


METODY WYKORZYSTYWANE PODCZAS ZAJĘĆ:



  • TECHNIKI PAMIĘCIOWE – efektywne zapamiętywanie z wykorzystaniem zmysłów (wzroku, słuchu, ruchu), jako naturalnych mechanizmów zapamiętywania,
  • ŁAMIGŁÓWKI UMYSŁOWE – usprawniające pracę mózgu,
  • MAPY MYŚLI – notowanie nielinearne usprawniające zapamiętywanie tekstu
  • ĆWICZENIA DRAMOWE – podnoszące umiejętności autoprezentacji i asertywności
  • DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY naukowe – rozbudzające ciekawość otaczającym światem,
  • elementy ARTETERAPII – uwalnianie się od zahamowań, wzmacnianie wiary we własne siły,
  • zabawy ROZLUŹNIAJĄCO – RELAKSACYJNE, zmniejszające poziom stresu z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej,
  • KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA – koordynacja ciała i umysłu, zwiększająca efektywność pracy mózgu,
  • elementy RUCHU ROZWIJAJĄCEGO Weroniki Sherborne – ćwiczenia integracyjne uczące współdziałania w grupie oraz empatii,
  • INDYWIDUALNY STYL UCZENIA – trening poprawiający efektywność nauki, umożliwiający osiągnięcie lepszych wyników w szkole,
  • pedagogika zabawy KLANZY - dobre relacje i umiejętność współpracy.