poniedziałek, 4 września 2017

Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych PARA BUCH, TEATR W RUCH

Teatralna lokomotywa w WCK po raz szósty

Tegoroczna edycja Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Para buch, teatr w ruch” odbędzie się 26 października w Wodzisławskim Centrum Kultury. Organizując imprezę placówka udowadnia, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię. Wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 października.
„Para buch, teatr w ruch” to okazja do spotkania ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale także mają ochotę nabywać nowe kompetencje i umiejętności, chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat innych artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób niepełnosprawnych, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy sukces i uznanie.
- Celem przeglądu jest również integracja środowiska amatorskich teatrów osób niepełnosprawnych w obszarze działań kulturalnych oraz wzrost umiejętności komunikacyjnych – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Zapraszamy 26 października 2017 r. do Wodzisławskiego Centrum Kultury zespoły teatralne działające przy specjalnych ośrodkach wsparcia, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej, czy związkach osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. W programie prócz prezentacji konkursowych przewidziano warsztaty ruchowo-teatralne, animacje oraz profesjonalną sesję zdjęciową dla każdej z grup.
Karta zgłoszenia do pobrania TUTAJ
Regulamin do pobrania TUTAJ
RAMOWY PROGRAM IMPREZY*:
9:00 - 11:00 – prezentacje konkursowe
11:00 - 11:30 – warsztaty ruchowo-teatralne oraz profesjonalna sesja zdjęciowa dla każdej grupy
11:30 - 13:00 – prezentacje konkursowe
13:00 - 13:30 - warsztaty ruchowo-teatralne oraz profesjonalna sesja zdjęciowa dla każdej grupy
13:30 - konsultacje jurorskie dla instruktorów / sesja zdjęciowa dla każdej grupy
14:00 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
W przerwach bufet kawowy dla uczestników w hol głównym WCK (kawa, herbata, słodki poczęstunek).
* program zależy od ilości zgłoszonych uczestników i długości spektakli
JURY:
·         Izabela Karwot - dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, założycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART, animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach.
·         Jan Chmiel - aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.
·         Piotr Kostuchowski - nauczyciel, absolwent filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor i koordynator wielu projektów realizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. Pracuje w obszarze edukacji i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru. Autor m.in. takich publikacji jak: Warsztat instruktora teatralnego (Bielsko-Biała 2008), Kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych (Bielsko-Biała 2012). Czynnie wykorzystuje metody teatralne i aktywizujące w pracy edukacyjnej prowadzonej z osobami niepełnosprawnymi, a także grupami integracyjnymi.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz