piątek, 30 października 2015

Para-buch, teatr w ruch

Przegląd nobilituje, daje możliwość wkroczenia do świata teatru w sposób prawdziwy, autentyczny


Teatr Paka z Witczaka zdobywa nagrodę główną

Za nami emocjonujący Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych Para buch - teatr w ruch. Po raz piąty Wodzisławskie Centrum Kultury gościło pełnych entuzjazmu i talentu aktorów z różnych miast. Rzecz działa się 30 października. Tym razem o nagrodę grand prix, nagrodę publiczności i wyróżnienie dla instruktorów walczyły grupy zespół taneczny z Domu Pomocy Społecznej Feniks ze Skoczowa, Ggrupa Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoła Życia z Rybnika, Teatr TereN Z Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach oddział w Myślenicach, Teatr ruchu z WTZ przy Domu Pomocy w Łyszkowicach, teatr Paka z Witczaka Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Jastrzębiu Zdroju i grupa teatralna przy WTZ Promyk w Katowicach. Wszystkie formacje otrzymały wyróżnienia.

Trofea trafiły w zacne ręce

Artystycznym poczynaniom przyglądało się jury w składzie: Izabela Karwot - animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych, Jan Chmiel - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej,,Jesteś Potrzebny” w BSA Teatr Grodzki w Bielsku-Białej, kieruje Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym „Teatr Grodzki” oraz Zofia Paszenda – pedagog, animator, instruktor teatralny. Prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, od lat związana ruchem teatralnym w Rybniku.
W tym roku nagrody powędrowały do rąk: nagroda specjalna dla instruktora trafiła do Jadwigi Czekaj, teatr ruchu z WTZ przy Domu Pomocy w Łyszkowicach za spektakl A po burzy wschodzi słońce. Z nagrody głównej cieszyć mogli się artyści z teatru Paka z Witczaka Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Jastrzębiu Zdroju. Z kolei publiczność wytypowała swoimi głosami grupę Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoła Życia z Rybnika.

Nobilitacja przez sztukę


Poza sferą artystyczną w czasie imprezy nacisk kładzie się na integrację. To okazja do tego, by się poznać, skonfrontować i pobyć ze sobą razem poprzez kilka godzin. Warsztaty bębniarski i plastyczne, jakie towarzyszyły przeglądowi, sprzyjały nawiązywaniu więzi. Skupić uwagę nie tylko na sztuce, ale i na komunikacji. Para buch, teatr w ruch daje możliwość zaprezentowania się na wielkiej scenie osobom, które na co dzień nie mają okazji, by swoją artystyczną wrażliwością podzielić się z innymi. Przegląd nobilituje, daje możliwość wkroczenia do świata teatru w sposób prawdziwy, autentyczny. Tu nic nie jest udawane, emocje są szczere. Ocena jury konstruktywna. Jest aktorska trema, radość i zasłużone brawa w finale. Choć wydarzenie to zdominowane jest przez teatr to, co dzieje się poza sceną z pewnością nie jest wyreżyserowane. 

/ 30.10.2015 r., autor tekstu: Magdalena Szymańska "Gazeta Wodzisławska"/










środa, 21 października 2015

ARA dla maluchów

2, 3 latka u dziecka to odpowiedni czas na to, aby rozpocząć rozwijać u niego zainteresowania. Każdy rodzic wie i obserwuje czy jego pociacha lubi muzykę, interesują ją książeczki, układanki, a może najbardziej lubi biegać, skakać i tańczyć. Jeśli już widzicie jakie dziecko przejawia predyspozycje warto poszukać dla niego odpowiednich zajęć. 

Od kilku lat w Wodzisławskim Centrum Kultury działają świetne zajęcia dla maluchów (2-4 lat) pod nazwą Kreatywna Kraina Malucha. Są to warsztaty stymulujące rozwój dzieci na wielu płaszczyznach od tańca, poprzez plastykę, śpiew, po ćwiczenia mówienia i zapamiętywania tekstu, krótkich rymowanek i wierszyków. KKM to rytmika połączona z rozwojem zdolności manualnych. Wszystko po to, by rozwinąć wyobraźnię dziecka, pobudzić  je do kreatywnego myślenia i wydobyć talenty, które zaowocują w przyszłości. Koszt miesięczny tych zajęć to 40 zł. Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 9.30. Ważne jest to, że dzieci uczestniczą w nich z rodzicami lub dziadkami, aby i ci nauczyli się wspólnie z dziećmi bawić w sposób kreatywny i rozwojowy.

ARA dla najmłodszych to jednak nie tylko Kreatywna Kraina Malucha. Nasze zespoły takie jak Zespół Pieśni Tańca Vladislvia, koło plastyczne, Teatr Tańca Memento czy Klub Małego Odkrywcy także kierują swoje zajęcia dla najmłodszych. Do Vladislavii można dołączyć od 3 roku życia, do pozostałych od 5. 
Dalej, od 6 roku życia można dołączyć w zasadzie do większości naszych sekcji prócz Grupy Seniorów Nie Dejmy Się (rzecz jasna), Kabaretu Wodzisławskiego, Akademii Filmowej, Modelarni Szkutniczej oraz Orkiestry Wodzisławskiej. 

Dzięki temu, że rozpoczynamy edukację kulturalną już wśród najmłodszych, a kończymy na seniorach, w WCK swoje zainteresowania rozwijają 4 pokolenia od prawnuków po dziadków. 
I to jest najpiekniejsze w tej pracy:)










środa, 14 października 2015

Twórcze szkolenia dla instruktorów i nauczycieli

W ARA zajmujemy się głównie uczeniem dzieci, młodzieży i dorosłych - amatorów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i talent. Nie zapominamy jednak o tych, którzy w sposób mniej amatorski, a raczej zawodowo zajmują się tym, aby uczyć i inspirować innych. Mowa oczywiście o nauczycielach i instruktorach.

W WCK organizujemy cyklicznie warsztaty KURS NA KREATYWNOŚĆ, które są skierowane dla osób pracujących z małymi dziećmi. Zawsze dotykają jakiejś ciekawej i oryginalnej metody pedagogicznej. W tym roku, w styczniu warsztat poprowadzą fachowcy z centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni z Krakowa. Warto zapoznać się ze szczegółami, ale o tym więcej przeczytacie na stronie WCK http://www.wck.wodzislaw.pl/kurs-na-kreatywnosc-9-stycznia,1644,art.html.

Ponadto zapraszamy co roku na darmowe warsztaty teatralne dla instruktorów i nauczycieli organizowane w ramach imprezy  Laboratorium Młodego Aktora. W tym roku (15.11.2015), warsztaty poprowadzą Kamil Katolik z Teatru Dzieci Zagłębia, Ilona Buchner z Teatru Groteska oraz Piotr Tomaszewski z Teatru Banialuka. Karta zgłoszenia jest również do pobrania na stronie WCK http://www.wck.wodzislaw.pl/laboratorium-mlodego-aktora-14-15-listopada,1595,art.html.


Dla tych nauczycieli, którzy zajmują się w swoich miejscach pracy tańcem także prowadzimy szkolenia (przełom lutego/marca). Prowadzą je nasi instruktorzy, którzy są specjalistami w różnych stylach od tańca klasycznego, baletu, poprzez taniec towarzyski, disco, show dance, modern dance, jazz dance po hip, street dance i taniec ludowy. Program tych warsztatów pojawi się wkrótce na stronie internetowej WCK.


W tym poście jednak najbardziej chciałabym napisać o warsztatach, które aktualnie się toczą, a mianowicie o warsztatach teatralnych dla nauczycieli i instruktorów. W tym roku mamy już 4 ich edycję. Co roku spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. Zawsze dzielimy spotkania na 4 bloki tematyczne: niezmienne są słowo w teatrze (dykcja, emisja, interpretacja itp.) oraz ruch sceniczny (ekspresja emocji, plastyka ciała, działanie). Pozostałe dwa co roku są inne, np. konwencja czarnego teatru, teatr cieni, muzyka w spektaklu, pisanie scenariusza teatralnego, itp.

W tym roku postawiliśmy na tworzenie scenografii i rekwizytów w teatrze dziecięcym i młodzieżowym oraz na muzykę w spektaklu (body percussion, kreatywny recycling, bębniarstwo).

Jesteśmy już po dwóch spotkaniach. Grupa 35 osobowa intensywnie pracuje. Jest bardzo kreatywnie, aktywnie i kolorowo. Warsztaty są propozycją dla tych, którzy mają dosyć teoretycznych wykładów, seminariów, teorii niekoniecznie pokrywającej się z rzeczywistością. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświecała stworzeniu tego cyklu zajęć.Proponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnego ciała, pokazujemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi, jak kreować postaci, jak uruchamiać młodego człowieka, by lepiej wykorzystał swój potencjał twórczy.Każdy z uczestników warsztatów czuje się jak członek grupy teatralnej, wykonuje  wszystkie ćwiczenia, dzięki czemu sam eksperymentując ze swoim ciałem przekonuje się, co daje konkretne ćwiczenie jego podopiecznemu.

Sądzę, że to jedne z nielicznych tego typu warsztatów w Polsce.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany/a tym tematem bądź czujny/a co roku na jesieni i zgłaszaj się jak tylko pojawi się informacja. Z doświadczenia wiem, że miejsca szybko się kończą.

Poniżej kilka zdjęć z poprzedniego weekendu.


















 

poniedziałek, 5 października 2015

Mierz siły na zamiary, czyli jak stworzyć optymalną ofertę zajęć artystycznych

Jak stworzyć dobrą ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych? Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa i często przysparza wielu problemów i wątpliwości. Najlepszaą metodą jest METODA PRÓB I BŁĘDÓW. Nie odpowiemy sobie na pytanie, jakie zajęcia spotkają się z zainteresowaniem dopóki nie spróbujemy. Czasem jest i tak, że coś nie przyjmie się jednego roku, w przyszłym natomiast przyjdzie prawdziwy "boom". 

Niewątpliwie trzeba śledzić trendy i media. To, co jest lansowane w telewizji czy internecie zawsze znajduje przełożenie na to, co dzieje się w małych, lokalnych społecznościach. I tak np. kiedy w telewizji pojawiły się programy typu "Taniec z gwiazdami" czy "You can dance" nasze zespoły taneczne przeszły oblężenie. Zobaczymy jakie plony zbierzmy po rodzinnych programach o śpiewaniu?:) Nie można tworzyć oferty w oderwaniu od rzeczywistości i to jest pierwsza rzecz, o której musimy pamiętać. 

Po drugie musi być różnorodna. Nie powinniśmy się ograniczać tylko do zajęć plastycznych bądź tylko do zajęć tanecznych. Pamiętajmy o teatrze, filmie i muzyce. Szukajmy również zajęć niekonwencjonalnych i oryginalnych takich jak krawiectwo, robotyka, ceramika czy hafciarsto. Nie pomijajmy jednak faktu, że nasza oferta powinna odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. Stąd tutaj pojawia się miejsce na moje kluczowe stwierdzenie z tytułu posta MIERZ SIŁY NA ZAMIARY. Nie ma co silić się na najbardziej wymyślne formy, kiedy społeczność w której mieszkamy w ogóle nie jest nimi zainteresowana. A dzieje się tak z różnych względów: wiek, płeć, status społeczny, wykształcenie, itp. Pamiętajmy zatem, że kierujemy nasze propozycje dla ludzi - ich potrzeby są najważniejsze, co nie oznacza, że całkowicie mamy zrezygnować z wprowadzania innowacji. Róbmy to, ale rozsądnie i powoli, prowadząc przy tym obserwacje i wyciągając wnioski:) 

Dalej musimy pomyśleć o tym, ile uczestnicy zajęć są w stanie za nie zapłacić i ile my, jako organizatorzy jesteśmy w stanie dołożyć do funkcjonowania grupy/ sekcji, czyli przed nami pojawia się kryterium ceny. Grupy taneczne czy teatralne są zawsze dużo droższe w utrzymaniu niż koło szachowe, co jest myślę zupełnie oczywiste. 

Następną kwestią, którą musimy przemyśleć to warunki lokalowe, ile i jakie mamy sale do dyspozycji. 
Dalej czy mamy wsparcie techniczne zarówno w ludziach (akustyk, oświetleniowiec, scenograf, krawiec itp.) jak i w sprzęcie (światła, nagłośnienie, specjalistyczne narzędzia). Na koniec pamiętajmy, by nasza oferta była skierowana do różnych grup wiekowych od dzieci po seniorów. 

Czy nasza ARA spełnia wszystkie te kryteria, których napisałam? Staramy się:) Nasz Amatorski Ruch Artystyczny jest bardzo rozbudowany. Mamy około 800 członków i ta liczba stale rośnie. Zespołów i sekcji przybywa. Robiąc dokładną analizę mogłabym podać wiele mocnych stron naszej oferty. Niestety czyhają nas także zagrożenia. Po pierwsze grup jest już na tyle dużo, że bywa, że stanowią dla siebie konkurencję. Po drugie dzieci nie rzadko wybierają 2 lub 3 propozycje, które później kolidują ze sobą, nie tyle zajęciami, co występami i wyjazdami - bardzo trudno jest nam to tak poukładać, by nic się na siebie nie nakładało, bo terminy zewnętrznych imprez są od nas niezależne. Po trzecie i chyba najważniejsze - pieniądze. Grupy się rozrastają i są coraz lepsze. Wygrywają na coraz bardziej prestiżowych konkursach i zawodach. Nam coraz trudniej jest do tego dokładać, dlatego bywa, że musimy zwiększyć składkę, co jest z kolei trudne do zaakceptowania przez rodziców. I tu pojawia się często zgrzyt. 

Wróćmy zatem do motta przewodniego: MIERZ SIŁY NA ZAMIARY, ale też się nie poddawaj;) Twórz, wprowadzaj innowacje, otwórz się na ludzi i ich potrzeby. Innej recepty nie ma. 

piątek, 2 października 2015

Sezon oficjalnie otwarty

Wrzesień jest bardzo trudnym czasem i specyficznym dla ARA. Wszechogarniający chaos - tak można z pełną świadomością określić ten miesiąc. Telefony, maile, nabory, castingi, zmiany w grafiku po 4-5 razy dziennie, setki dzieciaków przewijających się przez korytarze WCK, kserowanie, drukowanie, wypełnianie kart zgłoszeń, uzupełnianie baz danych, wypełnianie dzienników - obłęd:) Ale warto to przejść, by znowu z sercem pełnym satysfakcji powiedzieć, że

SEZON UWAŻAMY ZA OTWARTY.

W końcu wszystko jest już poukładane, grafik zaczął działać, wszyscy wiedzą gdzie i z kim mają zajęcia, która sala to 18 a która to 7 i wszystko zaczyna nabierać swojego rytmu. Teraz czekają nas już tylko przyjemności:) I oczywiście ciężka praca, ale przynosząca wiele radości wynagradzana przez uśmiechy dzieci i zadowolonych rodziców.
Już planujemy występy, koncerty, spektakle, wyjazdy, festiwale, przeglądy, wystawy, pokazy, warsztaty - czyli to, co dodaje naszej ARZE skrzydeł.
Ciesze się, że udało się zrobić to, co zaplanowaliśmy i że każda propozycja z naszej oferty znalazła odbiorców. Mamy grupy liczne i mniejsze, każda ma swoją specyfikę i niepowtarzalny charakter, każda wnosi do ARA zupełnie inny koloryt. W sumie jest ich 20 plus dodatkowe zajęcia sportowe i kursy tańca.
Sądzę, że mamy się czym chwalić i z czego być dumnym.
A jeśli nie znasz jeszcze ARA to koniecznie sprawdź co się dzieje w WCK!