środa, 14 października 2015

Twórcze szkolenia dla instruktorów i nauczycieli

W ARA zajmujemy się głównie uczeniem dzieci, młodzieży i dorosłych - amatorów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i talent. Nie zapominamy jednak o tych, którzy w sposób mniej amatorski, a raczej zawodowo zajmują się tym, aby uczyć i inspirować innych. Mowa oczywiście o nauczycielach i instruktorach.

W WCK organizujemy cyklicznie warsztaty KURS NA KREATYWNOŚĆ, które są skierowane dla osób pracujących z małymi dziećmi. Zawsze dotykają jakiejś ciekawej i oryginalnej metody pedagogicznej. W tym roku, w styczniu warsztat poprowadzą fachowcy z centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni z Krakowa. Warto zapoznać się ze szczegółami, ale o tym więcej przeczytacie na stronie WCK http://www.wck.wodzislaw.pl/kurs-na-kreatywnosc-9-stycznia,1644,art.html.

Ponadto zapraszamy co roku na darmowe warsztaty teatralne dla instruktorów i nauczycieli organizowane w ramach imprezy  Laboratorium Młodego Aktora. W tym roku (15.11.2015), warsztaty poprowadzą Kamil Katolik z Teatru Dzieci Zagłębia, Ilona Buchner z Teatru Groteska oraz Piotr Tomaszewski z Teatru Banialuka. Karta zgłoszenia jest również do pobrania na stronie WCK http://www.wck.wodzislaw.pl/laboratorium-mlodego-aktora-14-15-listopada,1595,art.html.


Dla tych nauczycieli, którzy zajmują się w swoich miejscach pracy tańcem także prowadzimy szkolenia (przełom lutego/marca). Prowadzą je nasi instruktorzy, którzy są specjalistami w różnych stylach od tańca klasycznego, baletu, poprzez taniec towarzyski, disco, show dance, modern dance, jazz dance po hip, street dance i taniec ludowy. Program tych warsztatów pojawi się wkrótce na stronie internetowej WCK.


W tym poście jednak najbardziej chciałabym napisać o warsztatach, które aktualnie się toczą, a mianowicie o warsztatach teatralnych dla nauczycieli i instruktorów. W tym roku mamy już 4 ich edycję. Co roku spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. Zawsze dzielimy spotkania na 4 bloki tematyczne: niezmienne są słowo w teatrze (dykcja, emisja, interpretacja itp.) oraz ruch sceniczny (ekspresja emocji, plastyka ciała, działanie). Pozostałe dwa co roku są inne, np. konwencja czarnego teatru, teatr cieni, muzyka w spektaklu, pisanie scenariusza teatralnego, itp.

W tym roku postawiliśmy na tworzenie scenografii i rekwizytów w teatrze dziecięcym i młodzieżowym oraz na muzykę w spektaklu (body percussion, kreatywny recycling, bębniarstwo).

Jesteśmy już po dwóch spotkaniach. Grupa 35 osobowa intensywnie pracuje. Jest bardzo kreatywnie, aktywnie i kolorowo. Warsztaty są propozycją dla tych, którzy mają dosyć teoretycznych wykładów, seminariów, teorii niekoniecznie pokrywającej się z rzeczywistością. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświecała stworzeniu tego cyklu zajęć.Proponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnego ciała, pokazujemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi, jak kreować postaci, jak uruchamiać młodego człowieka, by lepiej wykorzystał swój potencjał twórczy.Każdy z uczestników warsztatów czuje się jak członek grupy teatralnej, wykonuje  wszystkie ćwiczenia, dzięki czemu sam eksperymentując ze swoim ciałem przekonuje się, co daje konkretne ćwiczenie jego podopiecznemu.

Sądzę, że to jedne z nielicznych tego typu warsztatów w Polsce.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany/a tym tematem bądź czujny/a co roku na jesieni i zgłaszaj się jak tylko pojawi się informacja. Z doświadczenia wiem, że miejsca szybko się kończą.

Poniżej kilka zdjęć z poprzedniego weekendu.


















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz