środa, 31 października 2018

Teatr Tańca Memento z medalami


Teatr Tańca Memento z Wodzisławskiego Centrum Kultury działający w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego „ARA” 27 października br. wywalczył dwa złote, srebrny i brązowy medal podczas Turnieju Tańca Astra Dance Cup w Oświęcimiu.

Tancerze brali udział w kategorii hip-hop solo i duety młodzież do 25 roku życia i kategorii jazz, modern. Pierwsze miejsce zajęli Patrycja Amborska w tańcu solowym hip-hop i duet Danuty Badury i Weroniki Pielorz w  tańcu modern. Drugie miejsce zdybała Paulina Kaźmierczak w kat. hip-hop. Trzecie miejsce wytańczyła Sabina Chodecka w modern dance. Ponadto Zuzanna Boczar zajęła piąte miejsce, a Karolina Leśniewska uplasowała się na szóstej pozycji. Tancerki zostały przygotowane przez instruktorkę Memento, Małgorzatę Karwot.

- Serdecznie gratuluję nagrodzonym imponującego wyniku, a Małgorzacie Karwot dziękuję za profesjonalne przygotowanie naszych tancerzy do występów i zawodów – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury

Teatr Tańca Memento działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od 2007 r. Zrzesza prawie 70 tancerzy od dzieci w wieku 5 lat po dorosłych do 25 roku życia. Specjalizują się w różnych stylach tańca od wszelkich odmian street dance, poprzez taniec współczesny, modern po lirycal jazz i jazz. Swoje choreografie łączą w taneczne spektakle. Memento ma na swoim koncie kilkanaście przedstawień, m.in. „Machina”, „Dziecko Lasu”, „Kontrasty”, „Oto człowiek”, „Wolni niewolni”, „Mały i Duży Książe”, „Przebudzenie” i inne.





Ogrom wzruszeń na „Para buch, teatr w ruch” w WCK

Dziesięć grup teatralnych, blisko 200 aktorów to są budujące statystyki. Tylu uczestników liczyła sobie tegoroczna edycja Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Para buch, teatr w ruch”, jaka odbyła się 30 października w Wodzisławskim Centrum Kultury. Statystyki są ważne, ale nie najważniejsze. Istotą tego przeglądu było to, co niepoliczalne, a więc ogrom wzruszeń, cudownych refleksji, nieudawanej radości, jakimi artyści obdarowali publiczność. To były piękne momenty w Wodzisławskie Centrum Kultury.

Artyści przyjechali do Wodzisławia Śląskiego z Krakowa, Wrocławia, Myślenic, Tarnowskich Gór, Rybnika, Jastrzębia Zdroju czy Żor. Jury w składzie - Izabela Karwot, Zofia Paszenda i Jan Chmiel - pierwsze miejsce przyznało Zespołowi Szkół nr 9 z Jastrzębia Zdroju, drugie – Grupie „Inna Bajka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Rybnika, zaś trzecie - aktorom z Domu Pomocy Społecznej im. T. Piekarza, WTZ w Myślenicach. Wyróżnienie powędrowało do teatru muzyczno-ruchowego „BAJ” ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku. Grupa ta otrzymała także nagrodę publiczności. Na scenie gratulacje uczestnikom składali: zastępca prezydenta miasta Izabela Kalinowska oraz Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. Poza scenicznymi prezentacjami uczestnicy przeglądu świetnie bawili się na warsztatach sensorycznych, plastycznych i podczas pozowania do pamiątkowych fotografii.

- Po raz kolejny WCK było miejscem pozytywnej energii i dobrych emocji. Tej imprezie zawsze towarzyszy serdeczna atmosfera – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

„Para buch, teatr w ruch” to wielowymiarowe spotkanie ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat innych artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy uznanie. I tak szeroko pojęta integracja miała miejsce w WCK.https://wck.wodzislaw-slaski.pl/ogrom-wzruszen-na-para-buch-teatr-w-ruch-w-wck









Koncert ZPiT Vladislavia "Miejmy nadzieję"

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na koncert pieśni patriotycznych pt. „Miejcie nadzieje…” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Widowisko przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w sobotę, 10 listopada o godzinie 16:00 i 18:30.

Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia" wystąpi w repertuarze patriotycznym. Zespół zaprezentuje pieśni związane z rożnymi wydarzeniami historycznymi oraz wykona tańce narodowe. Całość widowiska okraszona będzie właściwym słowem i światłem.

Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w kasie WCK oraz za pośrednictwem strony biletyna.pl

W kasie obsługa kart płatniczych: VISA, MasterCard, Maestro, Dinersclub, Discovery oraz obsługa płatności aplikacją mobilną PeoPay. Transakcje bez kwoty minimalnej.


Bilety można rezerwować pod nr tel. 32 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system.








Ruszają przesłuchania do Fedrowania

Wodzisławskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Vladislavia” zapraszają dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w 9. edycji Konkursu Gawędziarskiego „Fedrowani w godce”. Na zgłoszenia czekamy do 21 listopada br.

Tegoroczne przesłuchania konkursowe odbędą się w piątek, 30 listopada br. o godz. 9:00 w sali klubowej Wodzisławskiego Centrum Kultury. Tematyka gawęd powinna być związana z życiem śląskiej rodziny. Mile widziane będą gawędy odnoszące się do pracy w górnictwie i związanych z nią tradycji. Jury wybierze po trzech laureatów z czterech kategorii wiekowych. Do udziału w tegorocznej edycji po raz pierwszy zapraszamy najmłodszych miłośników gwary śląskiej – przedszkolaków.

- Konkurs od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Poszerzyliśmy jego formułę o udział przedszkolaków, by jeszcze mocniej kultywować gwarę śląską i regionalną tradycję – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz zaproszenie na poczęstunek. Po zakończeniu przesłuchań zostanie ogłoszona lista finalistów, dokładny werdykt zostanie odczytany 14 grudnia br. na Gali Konkursu Gawędziarskiego „Fedrowani w godce” w WCK. Na laureatów trzech pierwszych miejsc w czterech kategoriach wiekowych czekają nagrody.


Regulamin imprezy oraz karta zgłoszenia (z adresem wysyłki) dostępne są na stronie WCK.








poniedziałek, 29 października 2018

„Wojny domowe” Teatru Szydełko


Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza dzieci i dorosłych na najnowszy spektakl Teatru Szydełko pt. „Wojny domowe”, którego premiera odbędzie się 18 listopada 2018 r. o godz. 16:00 w WCK. Przedstawienie zostało oparte o autorski scenariusz zespołu.

Życie każdego człowieka, zwłaszcza młodego, bywa burzliwe, niepozbawione buntu, konfliktów i codziennych niesnasek. Nie trudno o nieporozumienia z rodzicami, rodzeństwem, na podwórku czy w szkole, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi burza hormonów i konflikt pokoleniowy. Za każdym razem z perspektywy czasu spoglądając z dystansem na niepotrzebne waśnie, stają się one błahe, całkowicie śmieszne i niepotrzebne. O tym właśnie opowiedzą w swoim najnowszym spektaklu młodzi aktorzy z Teatru Szydełko.

- Spektakl powstał na bazie naszych codziennych obserwacji i doświadczeń. Opowiada o relacjach rodzinnych i koleżeńskich młodego pokolenia. Spektakl jest całkowicie autorski. Wykorzystujemy w nim teksty własne oraz wiersze Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Wandy Chotomskiej i  Zygmunta Marka Miszczaka – mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu.

 Teatr Szydełko działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od 2012 roku w zmiennym składzie. Ma na swoim koncie 5 spektakli: „Bajka o dwóch królestwach”, „Król Maciuś I”, „Plastusiowy pamiętnik” oraz „Ludzie i Anioły”.

- Poprzedni spektakl „Plastusiowy pamiętnik” został nagrodzony na ogólnopolskim festiwalu „Przestrzeń wyobraźni” drugą nagrodą. Spektakl „Wojny domowe” z pewnością zachwyci nie tylko publiczność, ale również jurorów krajowych przeglądów – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Spektakl wyreżyserowała Dorota Krawczyk. Za światło odpowiedzialny jest Radosław Bujok. Autorem muzyki jest zespół Kasia Skiba i ja. Przedstawienie udźwiękowił Sebastian Załęski. Scenografię wykonali: Aleksander Wilkus, Andrzej Grzesik, Grzegorz Roguski i Dariusz Włoszczyk. Kostiumy uszyły Jadwiga Pławna i Katarzyna Redka. Obsada: Jagoda Nowak, Kinga Olejniczak, Dominika Odrozek, Hania Pisarek, Natalia Przybysz, Oliwia Więcław, Kaja Schmidt, Amelia Strączek, Mikołaj Simiński, Weronika Mitrenga, Karina Zając, Marysia Jarząbek, Agata Borowska, Wanessa Krajewska, Julia Dylich, Julia Tyborowska, Zuzia Jabłońska, Karolina Glaeser.

Bilety w cenie 15 zł można rezerwować pod nr tel. 32 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK. Kasa WCK czynna: poniedziałek, wtorek,  czwartek,  piątek w godzinach 12:00-17:00. W środę kasa nieczynna. Weekend - na godzinę przed imprezami. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system. Sprzedaż biletów odbywa się w kasie WCK oraz za pośrednictwem internetowej sprzedaży. W kasie obsługa kart płatniczych (w tym zbliżeniowo): VISA, MasterCard, Maestro, Dinersclub, Discovery oraz obsługa płatności aplikacją mobilną PeoPay. Transakcje bez kwoty minimalnej.




wtorek, 16 października 2018

ZPiT Vladislavia uświetni finał XXVIII Konkursu Gawędziarskiego „Pogodomy po naszymu”

Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, działający w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w Wodzisławskim Centrum Kultury, swoim występem uświetni XXVIII edycję Konkursu Gawędziarskiego „Pogodomy po naszymu”. Organizatorem przeglądu jest Polskie Radio Katowice.

Vladislavia otworzy galę oraz zaprezentuje specjalnie przygotowany na tę okazję program. Występ podczas tak ważnej uroczystości to dla zespołu ogromne wyróżnienie. Tegorocznego „Ślązaka Roku 2018” oraz „Młodzieżowego Ślązaka Roku 2018” wybierze jury w składzie: prof. Jan Miodek, ks. prof. Jerzy Szymik oraz dr Jan Olbrycht. Impreza cieszy się ogromną popularnością. Jej głównym celem jest promocja gwary opolskiej, cieszyńskiej, rybnickiej i innych jej odmian. Konkurs organizowany jest od 1993 r. Od tego czasu przewinęło się przez niego ponad 2000 uczestników z kraju i zagranicy. Finał tegorocznej edycji odbędzie 18 listopada.

- Cieszę się, że Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia otworzy to prestiżowe wydarzenie. Prezentacja przed tak znakomitym gremium to wielka nobilitacja oraz promocja Wodzisławskiego Centrum Kultury i miasta Wodzisław Śląski  – mówi dyrektor Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.


Zespół działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od 35 lat. Zrzesza około 140 tancerzy i muzyków w wieku od 3-100 lat. Instruktorami zespołu są Dominika Brzoza-Piprek, Wanda Bukowska, Kornelia Kuna, Morela Tlołka, Katarzyna Nochcińska i  Wiktor Strzałka. O bogatą garderobę dba Krystyna Kubala. 


wtorek, 9 października 2018

Rekordowy nabór na zajęcia w WCK


Oferta zajęć artystycznych w Wodzisławskim Centrum po raz kolejny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Do grup Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA zapisało się prawie 900 osób.

Z początkiem października zakończyły się nabory na zajęcia organizowane w WCK. W sezonie artystycznym 2018/2019 powstało w sumie 17 kół zainteresowań - od tanecznych, poprzez, teatralne, plastyczne, filmowe, muzyczne po techniczno-naukowe. Dodatkowo, ofertę ARA wzbogacają zajęcia rekreacyjno ruchowe, do których można dołączyć w ciągu roku, takie jak salsa, zumba, zajęcia gimnastyczne Amazonek czy kurs tańca. W tym roku w Wodzisławskim Centrum Kultury pojawiły się zupełnie nowe zajęcia wchodzące w skład "Akademii Przedszkolaka". Są to "Frankofonki", czyli nauka języka francuskiego dla maluchów poprzez zabawę oraz "SensoMaluchy", spotkania dla dzieci w wieku 2-4 skupiające się na pobudzaniu zmysłów przez formy plastyczne, ruchowe, wzrokowe, dźwiękowe i inne. Spotkały się one z tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono stworzyć więcej grup niż planowano.

Kolejną nowością w ARA jest elektroniczny system rejestracji uczestników na zajęcia. Od nowego sezonu artystycznego członkowie grup wypełniają karty członkowskie on-line za pośrednictwem portalu strefazajec.pl, dzięki czemu mają dostęp do ewidencji opłat za zajęcia oraz podgląd do dzienników elektronicznych. Jest to nowa, lepsza jakość zarządzania i organizacji zajęć, dzięki której WCK stara się być bardziej przyjazne dla klienta. Ponadto, w myśl nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, wszystkie informacje na temat uczestników zajęć WCK są przechowywane i zabezpieczone na serwerach firmy obsługującej Strefę Zajęć. 

- Z oferty zajęć Amatorskiego Ruchu Artystycznego w WCK korzysta coraz więcej chętnych. Cieszę się, że trafiamy z naszymi propozycjami do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. ARA rośnie w siłę z roku na rok, co świadczy o tym, że nasza praca jest potrzebna i ma sens. To wielka zasługa pracowników naszej placówki oraz osób, z którymi współpracujemy na co dzień. To dzięki nim poziom naszych zajęć jest ciągle wysoki, co przekłada się wprost na frekwencję – mówi z satysfakcją Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W ARA działają zespoły i koła z kilkudziesięcioletnią tradycją, mające na koncie wiele sukcesów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wodzisławskie Centrum Kultury od wielu lat współpracuje również z innymi podmiotami, organizującymi zajęcia artystyczne i rekreacyjne. Dzięki Szkole Tańca i Animacji Tańczymy, Szkole Tańca Arkadiusza i Marty Meps, Stowarzyszeniu Amazonki, Stowarzyszeniu Ognisk Muzycznych oferta domu kultury wzbogacona jest o warsztaty salsy, lekcje gry na instrumentach, zumbę fitness czy zajęcia gimnastyczne dla kobiet.
Łącznie na zajęcia zapisało się 871. Wśród nich dzieci od 2 roku życia, dzieci w wieku szkolnym, młodzież, dorośli i seniorzy.

- Cieszy nas to, że wśród uczestników naszych zajęć znalazły się osoby, które uczestniczyły w nich w poprzednich sezonach. Świadczy to o tym, że nasza oferta jest atrakcyjna i ludzie chcą do nas powracać. Ponadto związują się z naszymi grupa emocjonalnie. Każda z nich to mała rodzina. – dodaje Dorota Krawczyk, kierownik działu ARA.

Zainteresowanie ofertą dowodzi, że Wodzisławianie mają potrzebę aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, kładą nacisk na swój osobisty rozwój i rozwijanie talentów swoich dzieci. Z oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również powiatu wodzisławskiego i okolicznych miejscowości. Rok rocznie na warsztaty przyjeżdżają osoby z pobliskiego Jastrzębia Zdroju, Żor, Rybnika czy Raciborza.

Wśród zespołów, które spotkały się z największym zainteresowaniem znalazły się Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, Zespół Taneczny Miraż, , koło plastyczne, Teatr Tańca Memento, Klub Tańca Towarzyskiego SPIN, grupa seniorów Nie Dejmy Sie, Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, SensoMaluchy koło ceramiki, Młodzieżowy Teatr Szydło, Dziecięcy Teatr Szydełko, Frankofonki, Legomaniacy i Klub Młodych Odkrywców. Niemałym zainteresowaniem cieszą się również, lekcje gry na gitarze, indywidualne lekcje gry na pianinie, nauka gry na keyboardzie, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, kursy tańca dla dorosłych i Akademia Filmowa. Przy Wodzisławskim Centrum Kultury działa również Chór Mieszany Jadwiga z niespełna 100-letnią tradycją.

Chętne osoby mogą nadal dołączyć na zajęcia w ramach Legomaniaków, Klubu Młodych Odkrywców, Artystycznej Rodzinki Seniorów Nie Dejmy Się, Akademii Filmowej, lekcji gry na pianinie i Frankofonków. Szczegóły dotyczące grafiku zajęć, cen, osób prowadzących oraz zakresu tematycznego znajdują się na stronie www.wck.wodzislaw-slaski.pl w zakładce <zajęcia>.

wtorek, 2 października 2018

SPIN wicemistrzem Polski

Klub Tańca Towarzyskiego SPIN działający w Wodzisławskim Centrum Kultury w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego w ubiegły weekend wywalczył srebrny medal. Grupa wzięła udział w Mistrzostwach Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Opolu Lubelskim.

SPIN zaprezentował choreografię „Can’t hold us”. Trenerem i choreografem grupy jest Elżbieta Lasocka. Wodzisławski SPIN startował w kategorii „taniec latynoamerykański, wiek powyżej 15 roku życia”. W zawodach wystartowało 15 formacji z całej Polski zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym.

- Gratuluję wicemistrzostwa Polski! Cieszę się sukcesami naszych zespołów, a szczególnie gratuluję instruktorom profesjonalizmu w pracy, zaangażowania, pasji i ogromnej determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów. Zawsze trzymam też kciuki za występy zespołów ARA na zawodach krajowych i międzynarodowych – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W najbliższym czasie KTT SPIN zaprezentuje nagrodzoną choreografię podczas międzynarodowego turnieju pn. „Perchtoldsdorfer Dance-Cup" w Wiedniu. SPIN na wszystkich turniejach reprezentuje miasto Wodzisław Śląski i Wodzisławskie Centrum Kultury.